МТ Купа "Диляна " гр. Пазарджик, 03- 04.11.2018г.

Модератори: kik, evenfall, Anna, аврора

Re: МТ Купа "Диляна " гр. Пазарджик, 03- 04.11.2018г.

Мнениеот Simona`s » Чет Ное 15, 2018 12:48 am

Мога да говоря като психолог, и като родител на гимнастичка, но и като близка до този спорт.
Дъщеря ми имаше конкретен проблем, свързан с определени притеснения, възникващи по време на съчетание.
Родител съм й, и в помощ не можех да й бъда. Обърнах се веднага към колеги. Дадоха й базова опора. Едва конкретен психолог, който работи предимно с гимнастички, даде истинската помощ. Не е нужно да си медалист от олимпиада, но не е лошо да не си и съвсем бос в този спорт, защото се говори с термини и се анализират конкретни елементи понякога.
Аватар
Simona`s
Gymnastics Expert
Gymnastics Expert

Мнениеот bimbambum » Чет Ное 15, 2018 1:04 am

Е, все пак сте намерили. Или този конкретен психолог не е бил в България?
Само недей ме нервира така.
Гледай природата, слушай дъжда.
Чуваш ли как тревата расте?
Да или не? Да или не?
bimbambum
Пристрастен
Пристрастен

Мнениеот Simona`s » Чет Ное 15, 2018 8:24 am

Все пак. Знаете ли, когато давате трицифрена сума за двуцифрено количество време, "Все пак" не е най-доброто. ;)
Аватар
Simona`s
Gymnastics Expert
Gymnastics Expert

Мнениеот sharo 73 » Чет Ное 15, 2018 8:35 am

Simona`s написа:Мога да говоря като психолог, и като родител на гимнастичка, но и като близка до този спорт.
Дъщеря ми имаше конкретен проблем, свързан с определени притеснения, възникващи по време на съчетание.
Родител съм й, и в помощ не можех да й бъда. Обърнах се веднага към колеги. Дадоха й базова опора. Едва конкретен психолог, който работи предимно с гимнастички, даде истинската помощ. Не е нужно да си медалист от олимпиада, но не е лошо да не си и съвсем бос в този спорт, защото се говори с термини и се анализират конкретни елементи понякога.

На дъщеричката ти не е ли малко рано да се консултира със психолози относно несполуки в гимнастиката , все пак тя е в категория деца .И в подобен случай не трябва ли да се търси детски психолог? Иначе и аз познавам гимнастички от заможни семейства които години наред ходеха при подобни специалисти за да асимилират факта как на големи международни състезания ще се класират последни :D Виж на НО помощ трябва от всички страни .
Аватар
sharo 73
Световен шампион
Световен шампион

Мнениеот Simona`s » Чет Ное 15, 2018 9:15 am

Няма рано и късно. Все едно да кажеш, че е рано да се лекува кариес, преди да се сменят зъбите. Има работа навреме, за да се отработи дадена ситуация, и да не й се позволи да се задълбочи. Така както аз работя с деца на 3 години, които срещат проблеми с адаптацията си в детската градина, така дъщеря ми работи с колега, за да преодолее определен вид трудности. Когато си 7 дни от 7 дни в залата, възрастта е без значение.
И колкото по-рано се разбере, че правилната подготовка на тялото, върви и с правилната подготовка на психиката, мнозина треньори ще поискат още с малките групи да се работи с психолози. Не поради проблем, а с цел превенция и правилна мотивировка, поведение по време на игра, извън килима, отношения към и с треньора, конкуренцията, съотборничките и пр.
А не после да се коментират тежки характери и криви реакции, като това да седнеш на килима и да се разплачеш по време на съчетание, играно на състезание, защото си изпуснал топката. Мога да посоча и името на детето. Има ли смисъл обаче?
Или пък да хвърляш бухалки срещу треньора си, всеки пък, когато се ядосаш.

Истината а, че гимнастиката е спорт, в който оцеляват не само най-добре подготвените физически, а и психически.
Аватар
Simona`s
Gymnastics Expert
Gymnastics Expert

Мнениеот i1978 » Чет Ное 15, 2018 10:27 am

Ако беше до психолози то, какво да кажем за Григор Димитров! Дали не може да си позволи 10 психолози да си вземе, но дори и да ги вземе дали ще превъзмогне страха?! Според мен не е до психолози. Те помагат моментно ако нещо се случи, в руския отбор според мен Винер е "бостанското плашило" и то умишлено е влезнала в тази роля, за да повдигне концентрацията на момичетата, точно когато трябва. Художествената гимнастика е спорт И на високо внимание и концентрация, както и е полезно да не влагаш много емоции след, като си изиграла дадено съчетание било то зле изиграно или добре изиграно, защото ако много си повярваш може още на следващия уред да се сринеш. Трябва желязна психика за безгрешна игра, не на 4 съчетания без грешка, а на 8, точно колкото са на Олимпиадата. Не случайно, Винер следи само многобоя, както на индивидуалното, така и на ансамбъла, а за финалите хвърля по някоя "троха" и на другите да се радват, че са в играта. Истината, е че трябват много тренировки, но и правилно да се тренира и да не се оставят децата да бездейтват в залата, защото така се успокояват и разсейват. Трябва да са максимално концентрирани, когато тренират, защото там е истината на състезанията се показва, това което е в залата, малко публика и съдии не влият много на децата, след определени години. Страх се получава, когато не е готово детето със сечатанията и му липсва увереност, което е нормално, а това че после ще се оправдае то или треньорката със състезателната обстановка за мен е по-скоро оправдание.
i1978
Gymfan
Gymfan

Мнениеот Feize » Чет Ное 15, 2018 10:36 am

i1978 написа:Ако беше до психолози то, какво да кажем за Григор Димитров! Дали не може да си позволи 10 психолози да си вземе, но дори и да ги вземе дали ще превъзмогне страха?! Според мен не е до психолози. Те помагат моментно ако нещо се случи, в руския отбор според мен Винер е "бостанското плашило" и то умишлено е влезнала в тази роля, за да повдигне концентрацията на момичетата, точно когато трябва. Художествената гимнастика е спорт И на високо внимание и концентрация, както и е полезно да не влагаш много емоции след, като си изиграла дадено съчетание било то зле изиграно или добре изиграно, защото ако много си повярваш може още на следващия уред да се сринеш. Трябва желязна психика за безгрешна игра, не на 4 съчетания без грешка, а на 8, точно колкото са на Олимпиадата. Не случайно, Винер следи само многобоя, както на индивидуалното, така и на ансамбъла, а за финалите хвърля по някоя "троха" и на другите да се радват, че са в играта. Истината, е че трябват много тренировки, но и правилно да се тренира и да не се оставят децата да бездейтват в залата, защото така се успокояват и разсейват. Трябва да са максимално концентрирани, когато тренират, защото там е истината на състезанията се показва, това което е в залата, малко публика и съдии не влият много на децата, след определени години. Страх се получава, когато не е готово детето със сечатанията и му липсва увереност, което е нормално, а това че после ще се оправдае то или треньорката със състезателната обстановка за мен е по-скоро оправдание.

И аз винаги съм си мислела, че Винер не е толкова ужасна в реалния живот, но на състезания и определени тренировки знае как да накара гиманстичките й да покажат какво могат.
Приятно ми е, казвам се Пенка 2.
Аватар
Feize
Олимпийски шампион
Олимпийски шампион

Мнениеот bimbambum » Чет Ное 15, 2018 10:40 am

И пак Григор. Тенисът все пак е различен, там е нормално да грешиш, идва другата точка. Има важни и не толкова важни точки. Нищо общо с гимнастиката, въпреки че и едните и другите има кой да ги облае, поне у нас.
Да или не? Да или не?
bimbambum
Пристрастен
Пристрастен

Мнениеот Feize » Чет Ное 15, 2018 10:48 am

Feize написа:
i1978 написа:Ако беше до психолози то, какво да кажем за Григор Димитров! Дали не може да си позволи 10 психолози да си вземе, но дори и да ги вземе дали ще превъзмогне страха?! Според мен не е до психолози. Те помагат моментно ако нещо се случи, в руския отбор според мен Винер е "бостанското плашило" и то умишлено е влезнала в тази роля, за да повдигне концентрацията на момичетата, точно когато трябва. Художествената гимнастика е спорт И на високо внимание и концентрация, както и е полезно да не влагаш много емоции след, като си изиграла дадено съчетание било то зле изиграно или добре изиграно, защото ако много си повярваш може още на следващия уред да се сринеш. Трябва желязна психика за безгрешна игра, не на 4 съчетания без грешка, а на 8, точно колкото са на Олимпиадата. Не случайно, Винер следи само многобоя, както на индивидуалното, така и на ансамбъла, а за финалите хвърля по някоя "троха" и на другите да се радват, че са в играта. Истината, е че трябват много тренировки, но и правилно да се тренира и да не се оставят децата да бездейтват в залата, защото така се успокояват и разсейват. Трябва да са максимално концентрирани, когато тренират, защото там е истината на състезанията се показва, това което е в залата, малко публика и съдии не влият много на децата, след определени години. Страх се получава, когато не е готово детето със сечатанията и му липсва увереност, което е нормално, а това че после ще се оправдае то или треньорката със състезателната обстановка за мен е по-скоро оправдание.

И аз винаги съм си мислела, че Винер не е толкова ужасна в реалния живот, но на състезания и определени тренировки знае как да накара гиманстичките й да покажат какво могат.

Като споменахаме състезателна обстановка и т.н., се сетих за думите на Влада след СП - тя каза, че психически не е издържала и вероятно не е доработила някои неща на тренировките. :evil: Просто останах очрована, че не се оправда за грешките с многобройната и шумна публика, или с това, че е дебютантка!
Последна промяна Feize на Чет Ное 15, 2018 11:58 am, променена общо 1 път
Приятно ми е, казвам се Пенка 2.
Аватар
Feize
Олимпийски шампион
Олимпийски шампион

Re: МТ Купа "Диляна " гр. Пазарджик, 03- 04.11.2018г.ои

Мнениеот sharo 73 » Чет Ное 15, 2018 11:45 am

Горе долу това е и моето мнение .Някои треньори го могат , други не .Винер го може , Нешка го можеше , Ина Ананиева явно също можеше , Весела ще видим .Има си хора с по слаба психика и в такъв случай никой психолог не може да им помогне .Такава гимнастичка според личното и мнение е била Виктория Данова , сривала се е преди състезания ,Бранимира също казва че и е липсвала спортна злоба и амбиция .Няма нищо лошо , освен в случаите в които на определена съзтезателка и се дава 20 пъти възможноста да се класира след 20 то място с нагласата че един ден тя просто ще се събуди различен , психически устойчив състезател .
Аватар
sharo 73
Световен шампион
Световен шампион

Re: МТ Купа "Диляна " гр. Пазарджик, 03- 04.11.2018г.ои

Мнениеот malinda1978 » Чет Ное 15, 2018 5:07 pm

sharo 73 написа:

Горе долу това е и моето мнение .Някои треньори го могат , други не .Винер го може , Нешка го можеше , Ина Ананиева явно също можеше , Весела ще видим .Има си хора с по слаба психика и в такъв случай никой психолог не може да им помогне .Такава гимнастичка според личното и мнение е била Виктория Данова , сривала се е преди състезания ,Бранимира също казва че и е липсвала спортна злоба и амбиция .Няма нищо лошо , освен в случаите в които на определена съзтезателка и се дава 20 пъти възможноста да се класира след 20 то място с нагласата че един ден тя просто ще се събуди различен , психически устойчив състезател .

Ама тя методиката на тренировка и подготовка на състезателки по ХГ на Нешка Робева е отхвърлена от настоящото ръководство, не я давай за пример (това в кръга на шегата ;) ) Сега се смята, че можеш с много малко да постигнеш много много и повече любов да има ;)
Ако всички мислят еднакво, то значи някои изобщо не мислят....!!!
Аватар
malinda1978
Световен шампион
Световен шампион

Мнениеот Simona`s » Чет Ное 15, 2018 5:57 pm

Не е като да не е и до психолози. Затова казах, че трябва освен от наука, да поназвайват и от спорт. И то конкретен спорт. И да работят и с треньорите, не само със спортистите.
Аватар
Simona`s
Gymnastics Expert
Gymnastics Expert

Мнениеот bimbambum » Пет Ное 16, 2018 12:57 am

Да или не? Да или не?
bimbambum
Пристрастен
Пристрастен

Мнениеот аврора » Нед Ное 18, 2018 9:10 pm

И все пак много ми е интересно, кой е могъл да изпревари Божана Монева в категория ДМВ, дори ако тя играеше с грешки? Знае ли някой? Не видях класирането... :(
Аватар
аврора
Модератор
Модератор

Предишна

Назад към Състезания 2018