Диана Попова (България)

Диана Попова (България)

Мнениеот аврора » Пон Авг 06, 2012 11:18 pm

Изображение

Диана Попова е родена на 10 декември 1976 г. в Пловдив. Тренира от 6 години. Като влиза в НО, тренира в София при Нешка Робева и Красимира Филипова. Взема участие в Световните и Европейските първенства. На Световното 1992 г има бронзов медал с бухалки. На Световното 1996 - бронзов медал с въже. На ОИ 1992 е във Финала на 9 място. Завършва на възраст 19 години.

ПОСТИЖЕНИЯ

Чемпионат Европы среди юниоров 1991 - серебро (команда, многоборье), золото (обруч, лента)
Чемпионат Европы 1992 - золото (команда)
Чемпионат мира 1992 - бронза (булавы)
Чемпионат Европы 1994 - бронза (команда, скакалка)
Кубок Шишмановой 1994 - серебро (многоборье)
Универсиада 1995 - серебро (скакалка, мяч, булавы, лента), бронза (многоборье)
Чемпионат мира 1995 - серебро (команда)
Чемпионат Европы 1996 - серебро (команда, скакалка, лента)
Чемпионат мира 1996 - серебро (команда)

http://vbox7.com/play:5a67a42a
http://vk.com/video-3886234_164447077?l ... 1a85d1d7e3

Сега работи като треньорка в Италия.
Изображение
Изображение
Изображение

Изображение

Има дъщеря.

Изображение
Изображение
Аватар
аврора
Модератор
Модератор

Re: Диана Попова (България)

Мнениеот аврора » Сря Яну 07, 2015 1:06 pm

Изображение
Аватар
аврора
Модератор
Модератор

Мнениеот аврора » Чет Мар 31, 2016 2:14 pm

Сега Диана се премества в България и работи в клуб "Тракия Елит", Пловдив.

Изображение
Аватар
аврора
Модератор
Модератор

Мнениеот roussybg » Чет Мар 31, 2016 7:58 pm

Това е чудесна новина!
roussybg
Gymnastics Expert
Gymnastics Expert

Мнениеот аврора » Съб Сеп 03, 2016 1:55 pm

Колкото разбрах, Диана успява да работи и в Италия, и в България (Пловдив, клуб "Тракия Елит"). Това лято в Пловдив тренираха на лагер гимнастичките от италианския клуб на Диана.

Изображение
С треньорката от Италия

Изображение
Венера също тренира вече (малката дъщеря на Диана)

Изображение

]Изображение
Аватар
аврора
Модератор
Модератор

Мнениеот nhitr » Нед Дек 04, 2016 11:37 pm

http://www.marica.bg/%D0%B3%D0%B8%D0%BC ... 64614.html

Гимнастичката Диана Попова: Най-ценният медал е дъщеря ми!
Преселихме се от Италия в Пловдив по идея на съпруга ми, казва шампионката
Автор: Мария ЛУЦОВА-ДИМИТРОВА
13.11.2016

Диана Попова е родена на 10 декември 1976 година в Пловдив. Тренира от 6-годишна под тепетата, след това попада в националния отбор на България по художествена гимнастика. Мести се в столицата при Нешка Робева и Красимира Филипова. Участник е на четири европейски първенства в различните възрасти и на три световни, както и на Олимпийските игри през 1992 г. Гордее се с много медали от състезанията. Отказва се от активния спорт на 19 години, ала продължава да се занимава с любимата си художествена гимнастика като треньор.

Спомням си първия ден, след като напуснах активния спорт. Беше труден преход, защото залата ми липсваше, разказва Диана. Тогава обаче спортистката получава предложение да замине и да работи като треньор в Италия. На Апенините се оказва, че тренировките са само следобед и на Диана остава достатъчно свободно време. За да го запълни и да поддържа познатия си ритъм, ходи и тича край морето, продължава да се натоварва с упражнения. Трудно е да свикне с живот без състезания. Заема се да учи упорито италиански. Иска не само да го говори, а да бъде равнопоставен и интелигентен събеседник. Чете много книги, гледа телевизия и успява. Скоро започва да пътува, придружавайки предприемачи, които имат интерес да развиват бизнес в България.

Тренирах деца, бях и съдия, организирах курсове за обучение на специалисти, преподавах им. Оказа се, че много бързо съм влязла в ритъм, от който отново нямах свободно време, казва Диана. Тя е от последното поколение спортисти, изявили се по време на прехода от социализъм към демокрация, за които спортът е бил целият им живот, а успехите са постигали с много труд и жертви.

Сега не е така - особено в Италия. Там спортът е хоби. Имах едно момиченце, което достигна до националния им отбор, но то беше от Беларус. Работеше страшно упорито и успя. Продължи с други треньори. Получавала съм предложение да водя националки, но отказах, спомня си Диана.

В Италия красивата пловдивчанка се запознава със съпруга си. Създават семейство и очакват първото си дете, но Попова продължава да работи на пълни обороти. До мига, в който заради десетките си ангажименти е на ръба да пропусне първия рожден ден на дъщеричката си Венере.

Живеехме в Марке, на Адриатическо море. Организирах състезание на празника на Венере. Календарът на събитията в гимнастиката се прави още в края на август и началото на септември и аз просто съм отбелязала състезание на тази дата. Мъжът ми много се обиди, макар че в крайна сметка стана много хубав празник в залата - с балони, с торта, с много деца, спомня си Диана. Тогава обаче спортистката си казва, че трябва да спре. Проумява, че повече не може да слага гимнастиката пред семейството. Не иска Венере да расте сама, а заради своята натовареност тя да пропусне най-ценните и хубави моменти с детето си.

Осъзнава, че залата е била просто един етап от живота , и решава да се отдаде на семейния живот, който е достатъчно красив и смислен, за да му се наслаждава.

Така всеки свободен миг на голямата шампионка е посветен на Венере, която скоро ще стане на 6 години. Ходят заедно на кино, на разходки, на детски площадки.

Имаме силна връзка. Много се обичаме. Ако тя може винаги да е с мама, ще бъде. Когато пътувам по работа и мъжът ми се оправя сам с малката, Венере го слуша много. Сега вероятно ще вземем и коте, защото от дълго време ни убеждава, че иска домашен любимец, усмихва се Диана.

Тя признава, че за нея най-голямата промяна след спорта е завръщането у дома. От две години със съпруга си и дъщеричката живеят в България. Тя е тази, която най-често пътува - поставя съчетания на състезателките си в Италия и после се връща. Идеята да се установят в България е на съпруга .

Мъжът ми реши да се преместим тук. Дойдохме на почивка, а няколко месеца по-късно той предложи да останем. Шокирах се, макар че винаги ми е липсвала родината. Явно беше дошъл моментът да се прибера вкъщи, разказва Диана. Първоначално младата двойка избира Несебър. Не издържат дълго, защото малкото туристическо градче замира в зимните месеци.

Така се прибрахме в Пловдив и съм много щастлива. Родителите ми също. Бях на 13 години, когато напуснах града, а се завърнах на 37. Сега наваксваме, усмихва се тя. Двамата са влюбени във Венере, тя постоянно ги търси. Съпругът смята, че всъщност България е чудесна страна за живеене. В сравнение с Италия има по-малко данъци, по-малко хора и по-големи възможности, стига да искаш да се развиваш.

Сега шампионката посвещава времето си най-вече на близките си. Занимава се с Венере, води я на градина и плуване, забавляват се заедно. Помага активно и в бизнеса на мъжа си. Половин година е ангажирана с клубове по гимнастика в Италия и често пътува. Когато обаче е у дома, се среща на кафе с приятелките си, някои от които са още от времето в тренировъчната зала.

Чете и се глези от време на време със спа. За щастие не се налага да спазва диети. Наследила е фигурата на баща си - не се лепи нищо, макар че докато се е състезава активно, винаги е била на диети.

Това прави деня ми усмихнат - споделените моменти със семейството ми, усещането, че си обичан, обичам и момичетата, с който се занимавам, казва Диана Попова.

Българската школа: Научихме света на съчетания

Българската школа е изключително силна с хореографията си и работата с уреда. Това ни отличаваше от всички останали състезатели. После дойде демокрацията. В момента няма елитна школа, в която да няма наши треньорки. Дадохме им най-силните си оръжия, казва Диана. Шампионката обаче смята, че и нашите специалисти имат какво да учат - например традициите на рускините да учат балет.

И тук имаме добри педагози, но не им се дава възможност да работят с момичетата повече, заявява пловдивчанката. Когато говори за сила в гимнастиката, Диана е категорична - рускините и беларускините наистина са уникални.

Когато гледаш техен вътрешен шампионат, от първата до 25-ата са еднакво силни и красиви. Раждат се с повече качества. Това е, казва тя.

Изненада във Фейсбук: Имам си фенка хроникьор

Запалена фенка на Диана се оказва най-ревностният хроникьор на успехите през дългите години на килима. Тя не просто следяла кариерата на пловдивчанката, но трупала видео и снимки от изявите по цял свят.

Бях изненадана приятно, когато открих страницата си във Фейсбук. Имаше толкова много материали. Признавам си, аз нищо не съм събирала през годините, но благодарение на нея имам богат архив от спомени, разказва Диана. Има ги и видеокасетите у дома, записвани от майка , но гимнастичката не е сигурна, че са оцелели от времето.

Жената, която е администратор на страницата ми, е от София, но в момента живее в Италия и поддържаме връзка, казва пловдивчанката.
Аватар
nhitr
Потребител
Потребител

Мнениеот аврора » Сря Юли 19, 2017 8:04 pm

Изображение
Изображение
Аватар
аврора
Модератор
Модератор