Правилник по ХГ 2021-2024

Модератори: kik, evenfall

Правилник по ХГ 2021-2024

Мнениеот Хореография » Вто Окт 08, 2019 11:11 pm

Изненадващо бързо този път се публикуваха и предложения за нов Правилник, по който да се съдийства ХГ за новия олимпийски цикъл
2021-2024г.

За любителите на това “сухо четиво” намирам го на английски за сега:

DRAFT OF CODE OF POINTS 2021-2024:
https://drive.google.com/file/d/1EZgwxD ... p=drivesdk

Новостите са изнесени в червен цвят.
Аватар
Хореография
Модератор
Модератор

Re: Правилник по ХГ 2021-2024

Мнениеот Хореография » Сря Окт 09, 2019 6:15 pm

Исках да обърна внимание на може би най- съществената новост, а именно въвеждането отново на отделна комисия “А” за артистичност (същояща се от 4 члена /съдии/).
Тепърва ще изучаваме на теория и ще опитваме да търсим приложение на практика за коректно съдийство от нейна страна, но като начало знаем, че максималната оценка, която тази комисия може да даде е 5.00т., които ще се прибавят към оценката за изпълнение. При комисията за изпълнение (състояща се също от 4 члена /съдии/) максимума от 10.00т. се запазва.
Съответно в брилянтния вариант максималната оценка от този панел е 15.00т.
Аватар
Хореография
Модератор
Модератор

Мнениеот Хореография » Вто Яну 21, 2020 3:03 pm

Following the directions which were pointed out by the President Mr. Watanabe during the World championship in Sofia 2018, Bulgarian federation formed a commission of experts which have been working for more than one year. This commission have focused establishing a detailed criteria in the Artistry component which should have equal impact together with body and apparatus components forming the final score.

The Rhythmic gymnastics includes three aspects: body, apparatus, music. These three elements be equally represented in the Code of Points.

Why do we insist on addition against deduction? Because it should be performed by the gymnast, recognized by the judges and evaluated by addition!

Significance of the music - it is the basis of Rhythmic gymnastics. Music is not considered as just a component but the basis form the composition begin to be created.

Through video examples you will be able to see each of the components and how our suggestions are objectively accomplished.

Повече от година след презентацията на президента на ФИГ - М. Ватанабе по време на кръглата маса на СП София 2018, БФХГ сформира комисия от изявени специалисти, за разработване на критерии, които да изведат артистичността до значим и равностоен компонент в крайната оценка на съчетанието.

Художествената гимнастика включва три аспекта - тяло, уред, музика, затова считаме, че трябва да бъдат равнопоставени в съдийския правилник.

Защо искаме оценката за артистичност да бъде чрез добавя?

Защото трябва да бъде изпълнено от гимнастичката, видяно от съдиите и оценено.

Музиката е в основата на едно съчетание, от нея започва "творбата", тя не е просто компонент в артистичността и трябва да бъде показана нейната значимост за художествената гимнастиката.

Представяме на вашето внимание видео примери за онагледяване на направеното предложение от БФХГ до ФИГ за следващия съдийски правилник.

Видео примери:

https://www.facebook.com/groups/4618175 ... 155418105/
Аватар
Хореография
Модератор
Модератор

Мнениеот sirius » Вто Яну 21, 2020 6:44 pm

Ако разбирам правилно, нашият щаб ще представи идеите си на конференцията в Москва. Голям труд са извършили, и се радвам, че ще прожектират пред цял свят взривяващата лента на Женина и страхотното ансамблово съчетание на Савина Ганчева.
Ватанабе откакто е на власт говори за промени, единия цикъл го избута, сега ще замазва положението с дискусии за следващия. Пълен песимист съм. Демотивацията вероятно е доста всеобхватна, защото вече всички се извиняват с правилник и не си правят труда да поставят хубави съчетания. Това прави малкото бели лястовички още по-ценни и обичани.
Аватар
sirius
Световен шампион
Световен шампион

Мнениеот PoliM » Вто Яну 21, 2020 7:51 pm

Постарали са се от щаба, но не съм сигурна, че точно оценка за артистичност ще оправи нещата. Всъщност дори си мисля, че със сегашните проблеми в правилника и неговото прилагане, положението само ще се влоши. Според мен трябва да се работи по посока "укротяване" на трудностите, ограничаване на ад-та и т.н., за да станат нещата по-балансирани. Мисля, че нашите имаха и такава идея. Адмирирам също идеята без ад-та в танцовите стъпки, това да са по-дълги и по-скъпи, за да се стимулира употребата им. Но да се дават бонус точки, вместо да се отнемат както е сега, ще направи спорта още по-субективен и ми е много интересно какво целят нашите с този ход (реално погледнато не винаги съчетанията на нашите националки са образцови по критерия артистичност, както поставен в момента - пример: обикаляне на килима в кръг отново и отново).

Иначе и аз ги поздравявам за избора на включените във видеата съчетания, беше ми приятно да видя, че са оценени подобаващо :evil:
Аватар
PoliM
Световен шампион
Световен шампион

Мнениеот didona » Сря Яну 22, 2020 12:10 pm

sirius написа:Ако разбирам правилно, нашият щаб ще представи идеите си на конференцията в Москва. Голям труд са извършили, и се радвам, че ще прожектират пред цял свят взривяващата лента на Женина и страхотното ансамблово съчетание на Савина Ганчева.

Толкова съм свикнала вече всички да мОтат и мачкат лентата, и ако се наложи все пак да я въртят, да го правят адски анемично, че Женина е като глътка свеж въздух. :evil: И за Савина се радвам много, но пак не разбирам как отхвърлят кандидатурата ѝ за наставник на национален ансамбъл, а после пълнят видеото с примери от нейна композиция. :( :?
Аватар
didona
Олимпийски шампион
Олимпийски шампион

Мнениеот veda » Сря Яну 22, 2020 12:27 pm

didona написа: не разбирам как отхвърлят кандидатурата ѝ за наставник на национален ансамбъл, а после пълнят видеото с примери от нейна композиция. :( :?

Ами защото тя няма да се интересува от квоти на отделни клубове при избор на състезателки.
Иначе повечето примери са удачни. Действително има неудачни връзки и танцови стъпки, които нямат нищо общо с музиката. Последното може да прецени всеки, който е малко по-музикален. Обаче предложенията се основават на субективна оценка, т.е. не вярвам да се постигнат целите, които се преследват. От друга страна натрупващата се трудност в Д много изроди нещата. Време е пак да седнат да мислят. Не че после не се налага пак да променят. Някой път се чудя дали няма да взема да умра, докато го нацелят този най-подходящ правилник.
Респект, госпожо Робева!
Аватар
veda
Световен шампион
Световен шампион

Мнениеот krotkakotka » Сря Яну 22, 2020 2:19 pm

didona написа:
sirius написа:Ако разбирам правилно, нашият щаб ще представи идеите си на конференцията в Москва. Голям труд са извършили, и се радвам, че ще прожектират пред цял свят взривяващата лента на Женина и страхотното ансамблово съчетание на Савина Ганчева.

Толкова съм свикнала вече всички да мОтат и мачкат лентата, и ако се наложи все пак да я въртят, да го правят адски анемично, че Женина е като глътка свеж въздух. :evil: И за Савина се радвам много, но пак не разбирам как отхвърлят кандидатурата ѝ за наставник на национален ансамбъл, а после пълнят видеото с примери от нейна композиция. :( :?

Чакат да им приемат предложенията и тогава ще я вземат, пазят я за момента :D
krotkakotka
Gymnastics Expert
Gymnastics Expert

Мнениеот didona » Сря Яну 22, 2020 2:51 pm

krotkakotka написа:
didona написа:

Чакат да им приемат предложенията и тогава ще я вземат, пазят я за момента :D

А ако не ги приемат? :mrgreen:
Аватар
didona
Олимпийски шампион
Олимпийски шампион

Мнениеот mamag » Съб Яну 25, 2020 1:21 pm

защо точно Хриси са избрали да представя нашите предложения, недоумявам, има най-неубедително мънкащия глас...
Аватар
mamag
Световен шампион
Световен шампион

Мнениеот paolina.a » Съб Яну 25, 2020 3:11 pm

mamag написа:защо точно Хриси са избрали да представя нашите предложения, недоумявам, има най-неубедително мънкащия глас...

Явно се е справила добре. :D
От БФХГ

Изключително представяне на Християна Тодорова и българското предложение за промяна на правилника по художествена гимнастика на симпозиума в Москва!

Нашето невероятно “златно момиче” Християна Тодорова днес се справи повече от блестящо на симпозиума в Москва. Тя представи предложенията ни за промяна при индивидуалното и съдийството. Всички участници от 47 държави, които присъстват там са аплодирали Хриси и българското предложение. Тя е получила поздравления за отлично подготвената презентация. След нея е говорила Емануела Макарани, която е представила презентацията на Италия. В много важни компоненти тя е сходна с българската. След това са говорили представители на Русия. Имало е и индивидуално изказвания, които са подкрепили предложения на българската презентация.
В момента изказванията продължават и предложенията се гласуват.
Утре Християна Тодорова ще представи предложенията ни за промяна при ансамблите.
Очаквайте вечерта информация за изтеклия ден.
Аватар
paolina.a
Европейски шампион
Европейски шампион

Мнениеот sharo 73 » Съб Яну 25, 2020 5:22 pm

Включването на отделна съдийска комисия за артистичност не е ключът на Пандора стане ли въпрос за поредният правилник в художествената гимнастика който си остава най тоталитарно комунистическият спорт към днешна дата .Артистичността всеки си я тълкува различно а от друга страна на новата ни прима Таня точно тя е слабото място .Проблемът при всичките правилници е не в направата им а в начина по който се прилагат .Да си спомним прослувутият възел на Дина с който взе златен медал и за който съдийките си позатвориха очите по най различни причини .
Аватар
sharo 73
Световен шампион
Световен шампион

Мнениеот paolina.a » Съб Яну 25, 2020 6:48 pm

sharo 73 написа:Включването на отделна съдийска комисия за артистичност не е ключът на Пандора стане ли въпрос за поредният правилник в художествената гимнастика който си остава най тоталитарно комунистическият спорт към днешна дата .Артистичността всеки си я тълкува различно а от друга страна на новата ни прима Таня точно тя е слабото място .Проблемът при всичките правилници е не в направата им а в начина по който се прилагат .Да си спомним прослувутият възел на Дина с който взе златен медал и за който съдийките си позатвориха очите по най различни причини .

То реално решение на този проблем няма. Докато съществува субективния фактор-човешко око и усет, няма как да се промени, можем само да се молим за съвестни съдии и дотам. Може обаче да се направят промени в правилника, които да направят по-ясни правилата за оценяване и да се спомогне намаляването на възможността за субективизъм. Не ме питайте за конкретни идеи - нямам, нито съм убедена доколко идеите на БФХГ биват, но мисля, че ако реално целта на "големите" в спорта е той да просперира и да стане честен, и да няма втори "възел гейт" занапаред (който на база на целия минал сезон е само частичка от проблемите в ХГ) има как да се направи със сигурност. Човешкият фактор може да се намали, така мисля аз. Но кога ще стане е друг въпрос. Със сигурност не в този олимпийски цикъл, нито в следващия. Засега може да се молим на съвестни съдии. И амбициозни гимнастички със стабилна психика. :)
Аватар
paolina.a
Европейски шампион
Европейски шампион

Мнениеот додо » Нед Яну 26, 2020 1:03 pm

paolina.a написа:
sharo 73 написа:Включването на отделна съдийска комисия за артистичност не е ключът на Пандора стане ли въпрос за поредният правилник в художествената гимнастика който си остава най тоталитарно комунистическият спорт към днешна дата .Артистичността всеки си я тълкува различно а от друга страна на новата ни прима Таня точно тя е слабото място .Проблемът при всичките правилници е не в направата им а в начина по който се прилагат .Да си спомним прослувутият възел на Дина с който взе златен медал и за който съдийките си позатвориха очите по най различни причини .

То реално решение на този проблем няма. Докато съществува субективния фактор-човешко око и усет, няма как да се промени, можем само да се молим за съвестни съдии и дотам. Може обаче да се направят промени в правилника, които да направят по-ясни правилата за оценяване и да се спомогне намаляването на възможността за субективизъм. Не ме питайте за конкретни идеи - нямам, нито съм убедена доколко идеите на БФХГ биват, но мисля, че ако реално целта на "големите" в спорта е той да просперира и да стане честен, и да няма втори "възел гейт" занапаред (който на база на целия минал сезон е само частичка от проблемите в ХГ) има как да се направи със сигурност. Човешкият фактор може да се намали, така мисля аз. Но кога ще стане е друг въпрос. Със сигурност не в този олимпийски цикъл, нито в следващия. Засега може да се молим на съвестни съдии. И амбициозни гимнастички със стабилна психика. :)

Христина е добър избор и не се съмнявам,че се е справила перфектно, но цялата инициатива е прах в очите. Оценката за Артистичност винаги ще е субективна и не трябва да бъде решаваща за финалния сбор. Това,че махнаха тавана на трудност е грешка ,която не може да бъде коригирана с друга грешка. Аз винаги бих дал бонуса за артистичност на Аверина за сметка на Ашрам и имам право на моето субективно и правилно мнение, но то не важи за много други хора. Това е оценка, която не трябва да има голяма тежест и не е ок за олимпийски спорт да има подобни критерии.
Не трябва обаче да има суктивизм когато се оценяват Д и Е. Възела на лентата винаги може да бъде проверяван от страничния съдя след края на всяко изплълнение, защо да няма официални фишове с това какво е маркирано от всеки съдя и не можели членовете от същата комисия да стоят на разтояние един от друг без да сверяват общия резултат. Това са конкретни примери давани от всички вас тук и са напълно логични, но неприложими защото биха разклатили челните позиции.
Дано сме живи да видим някога балансиран правилник, където Д и Е са оценявани от комютърен софтуер, а А да бъде сумарно от Н брой хора с доказан авторитет и арт опит.
Аватар
додо
Модератор
Модератор

Мнениеот Хореография » Сря Яну 29, 2020 7:46 pm

27.01.2020
https://www.facebook.com/BGRGfederation ... 986536847/

ПРЕЗЕНТАЦИЯ НА БЪЛГАРИЯ НА СИМПОЗИУМА В МОСКВА

Представяме ви презентацията на България за промяна на правилника и съдийството в Художествената гимнастика. Тя беше представена от “златното ни момиче”, в момента съдия 2-ра категория бреве Християна Тодорова на симпозиума в Москва, който завърши вчера.
Презентацията ни е получила одобрение от многобройната аудитория на симпозиума. Християна Тодорова, Мария Петрова и Мария Кънчева са получили много поздравления от присъстващите. Имало е 6 презентации, като повечето са били със сходни предложения. Всяко от предложенията е било подложено на гласуване. Християна Тодорова щастлива сподели, че почти всички наши предложения са приети с огромно мнозинство, както и такива на Италия, и на другите, които са представяли презентации. Присъствали са над 90 специалиста от цял свят. Симпозиумът чрез гласуване е показал мнение по темата, но официално решенията ще се вземат следващите четири дни от техническия комитет, който ще заседава в Лозана от утре.

Video:
https://www.facebook.com/BGRGfederation ... 986536847/
Аватар
Хореография
Модератор
Модератор

Следваща

Назад към Новини. Общи дискусии.