Балетна школа търси подкрепа

Модератори: аврора, Sasha, samodiva_yana

Балетна школа търси подкрепа

Мнениеот Майски » Чет Май 22, 2014 8:49 am

Балетна школа търси подкрепа

Призив за финансова подкрепа от местната власт отправи първата читалищна балетна школа в България - тази на плевенското читалище “Съгласие 1869”.
“Балетната школа е гордост и съкровище за Плевен и запълва една ниша в града”, обяви ръководителката Маня Николова. В школата танцуват над 100 деца - от 3-годишни до 12-и клас. Родителите им плащат такса от 230 лв., като за по-големите тя е наполовина. Тези пари обаче не стигат за издръжката.
През сезона на 60-годишния юбилей на школата читалището е пред дилемата дали да вдигне драстично таксите и те да станат непосилни за родителите, или да затвори зала “Емил Димитров”, където е сцената, разказаха от настоятелството. Реална е опасността да бъдат преустановени годишните спектакли на балерините. “Те са уникални, защото деца танцуват за деца. Няма друга читалищна школа, която да налага успешно творчески продукт на професионално ниво”, твърди председателят на настоятелството Ивайло Атанасов.
Тазгодишният спектакъл - “Приказка за грамофона”, вече има 12 представления и е гледан от 4000 деца. За следващата година балерините на "Съгласие" планирали да покажат "Приказка за телефона". Дали той ще излезе на сцена, засега не е ясно. По-големите момичета са направили във фейсбук група за подкрепа на балетната им школа, която вече има над 600 почитатели.
“Една пачка струва 300 лв., палците са по 50 лв. На един спектакъл балерините сменят поне по 3 костюма. Зад сцената работи технически екип от професионалисти”, обясни Маня Николова. Родителите не плащат нищо извън таксата.
За разлика от други читалища, “Съгласие” има собствена сграда и не ползва общински имот. Годишният бюджет на читалището е малко над 130 000 лв. С тях се поддържа зданието в центъра на Плевен с площ от 4200 кв.м, библиотеката с 220 000 тома, сред които и уникални старопечатни книги, ансамблите и школите. “Само в балетната школа децата са колкото в едно училище. Отоплението на сградата струва десетки хиляди, да не говорим за останалата поддръжка”, посочва Атанасов.
Читалищната зала “Емил Димитров” е с 500 места и с най-добрата акустика в Плевен, но и гълта най-много средства. Именно за нея читалищните дейци предлагат на общината да съвместят разходите по поддръжката чрез договор за съвместна дейност. По техни изчисления това ще струва на кметската хазна около 50 000 лв. годишно. Така освободените от читалищния бюджет пари ще бъдат насочени към останалите дейности, включително и балетната школа. Плевенски съветници обаче изразиха съмнения дали подобно финансиране ще е правомерно, след като сградата е собственост на читалището.
"Според чл. 23 т. 2 от Закона за читалищата общинският съвет може да ни подпомага при недостиг на средства за ремонта и поддръжката на читалищна сграда", контрира Ивайло Атанасов.
Писмото от "Съгласие" е дадено за становища във финансовата дирекция и в отдел "Култура и образование", съобщи зам.-кметът на Плевен Стефан Петков.
От тази година за първи път част от парите за общинския културен календар в Плевен се разпределят на проектен принцип. На първата сесия двете предложения на "Съгласие" за финансиране, едното от които за балетния спектакъл, са били отхвърлени заедно с няколко други заради непълна документация. Председателят на постоянната комисия по култура Чавдар Велинов увери, че всички те ще бъдат разгледани на следващата сесия. Междувременно се очаква да бъде променен правилникът за реда на финансиране на културните проекти.

http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=4095309
Майски
Европейски шампион
Европейски шампион
 
Мнения: 1112
Регистриран на: Вто Авг 01, 2006 11:55 am
Местоположение: София

Назад към Балетни театри и училища

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта