Катрин Велкова- треньор

Модератори: аврора, KrasiK

Катрин Велкова- треньор

Мнениеот syfi » Пон Яну 06, 2014 9:53 pm

5-годишна се прави на "златната" Катрин Велкова и тренира мама

Изображение

01.06.2014
http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=2870682

Допреди 9 месеца тя е“златно момиче” от ансамбъла на България по художествена гимнастика. Днес, макар и само на 22 години, вече е треньорка на бъдещи грации. Тя е световната шампионка Катрин Велкова. Тя вече е лицето на спортен клуб по художествена гимнастика “Локомотив” (София).

“В интерес на истината всичко стана случайно, не беше планирано да се случи сега. Да си имам мой клуб, беше по-скоро мисъл за бъдещето. Но не исках да се отделям от гимнастиката. Големият проблем като за начало беше залата. Но съдбата ме свърза с “Локомотив” (София) и една моя мечта просто се случи”, разказа пред “24 часа” Катрин Велкова.

Изображение

В началото на ноември 2013 г. тя започва треньорската си дейност на стадион “Локомотив” в “Надежда”. “На първата тренировка дойдоха 7 дечица. И ми беше притеснено дали ще се съберат още. Обаче интересът вече е доста голям,
сега са 25 деца. Най-малкото момиче е на 3 години и 7 месеца, най-голямото е на 8 години”, спомня си старта Катрин. Самата тя е започнала на 7 г. в клуб “Академик”, после минава в “Левски-Триадица” и стига до златните мигове в националния отбор.

Но в самото начало не асоциират клуба с нея и успехите . С брошурки из “Надежда”, “Обеля”, “Требич”, “Илиянци” и близките до стадиона райони разбират, че “Локомотив” (София) набира момиченца да тренират художествена гимнастика. “За популяризирането благодаря много на председателя на ОСК “Локомотив” (София) господин Даме Стойков. Той ме свърза с кмета на “Надежда”. От кметството също се отнесоха много добре и ми помогнаха. После майките започнаха да се свързват с мен във фейсбук. Видяха снимките ми, разбраха, че съм от “златните момичета”, и интересът им нарасна. Сега са суперзапалени. Дечицата ми казват, че вкъщи им пускат клипчета в youtube и ме гледат. Носят ми рисунки. Всеки ден някое от тях рисува картини, рисува гимнастички”, усмихва се прохождащата треньорка. Досега в “Локо” (Сф) не е имало клуб по художествена гимнастика, а само по спортна.

“Виждах в Катрин добрите намерения да работи за спорта. Имах и други предложения да се прави клуб по художествена гимнастика, но ме впечатли чистотата на намеренията, с които иска да работи. Затова избрах тя да направи клуба по художествена гимнастика. Мъжът Марко Косев също е много добро момче, световен шампион по самбо. За мен трябва да се дава път на такива млади спортни семейства, още повече че искат да предават знанията си, а не да трупат облаги”, заяви шефът на обединени спортни клубове “Локомотив” Даме Стойков.

Изображение

А Катрин Велкова показва ентусиазма си - от новата година тренировки ще има всеки работен ден. Вече е открила и бъдещи таланти. “Има много интересни деца. За толкова кратко време вече съм отсяла пет-шест от тези 25. И от тази година с тях ще започнем с по три тренировки седмично. Иначе всички други имат по две тренировки. От няколко дечица може да излезе нещо много хубаво, просто им личи, че имат огромен потенциал. И са всеотдайни и вдъхновени”, допълва Катрин.

Идва ред и на някои интересни истории с новото голямо гимнастическо семейство: “Децата са ми много интересни. Самата аз не очаквам, че ще могат да правят някои определени неща. И съм много радостна, когато успея да ги науча на нещо и ги видя как го изпълняват. Но децата са много различни в сравнение с моето детство. Като ги сравнявам със себе си, направо са нещо страшно. Много са опасни. Като чуя какви отговори дават, после да се чудиш какво да им кажеш. Най-мъничката се казва Леа. Тя е на 3 години и 7 месеца. Веднъж друго момиченце от групата се разплака за майка си. Леа се обърна към нея и й каза с настойнически тон: “Оф, вместо да ревеш тука, вземи се стегни и прави упражнението.” Уникална е, много ме радва това дете.

Изображение

Родителите на Никол, която е на 5 години, ми разказаха как вкъщи тя се прави на Катрин Велкова. Никол влизала в ролята на треньорката по художествена гимнастика и поставяла задачи и упражнения на майка си. Казвала : “Ако не направиш упражненията, ще те отпиша.” (Смее се.) Много ми е забавно. Дечицата се правят на мен и карат родителите си да тренират вкъщи.”

Съпругът на Катрин, 4-кратният световен шампион по бойно самбо Марко Косев, още не приемал на сериозно, че неговото момиче вече е госпожа треньорката. “Една вечер дойде в залата. Стои и прави физиономии, поглежда ме с едното око. Смее ми се, че съм треньорка”, разкрива тя.

Изображение

Но пък Илияна Раева, която прави и от Катрин златно момиче, често казвала, че “задължително трябва да стана треньорка”. “Последно бях направила едно подаръче по Коледа - и Илияна ми пожела “да осъществиш огромния потенциал, който притежаваш”. Такива думи от такъв човек не може да не ласкаят”, добавя Катрин.

“Ансамбълът на България е минало за мен, но е един от най-яките ми спомени за цял живот - олимпиади, световни първенства, други състезания и много лични моменти с момичетата. Даже наскоро се смеех, защото преди не помнех дори рождените дати на момичетата, не помнех какво сме правили на състезанията. Докато Хриси (Христиана Тодорова - б.а.) помнеше всичко - ще ми каже във всяка минута с какво съм била облечена, какво съм казала. И когато се отказах, вече се сещам и за рождени дни, и за всичко”, усмихва се отново световната шампионка.

Изображение

Приятелките от ансамбъла още не са идвали в залата в “Надежда”. Но Катрин планира да ги покани да се запознаят с децата. Знае ли човек, може пък да откраднат от тях някой елемент за златно съчетание от олимпиадата в Рио!

Изображение

Много се радвам за Катрин и й пожелавам звездно бъдеще като треньор! :evil:
Аватар
syfi
Световен шампион
Световен шампион

Re: Катрин Велкова- треньор

Мнениеот Хореография » Пон Юли 27, 2020 8:41 pm

Изображение
Аватар
Хореография
Модератор