СВЕТОВНИ КУПИ (история)

СВЕТОВНИ КУПИ (история)

Мнениеот аврора » Чет Юни 11, 2020 2:42 pm

Всичко е копирано от Фейсбук, станицата на
RG-History/ Историята на Българската - световната Художествена Гимнастика
https://www.facebook.com/paola76dara/

Във Фейсбук всичко слиза долу и всъщност отива. Искам да запазя което може тук.
Моите адмирации на автората на тази группа! :evil: :evil: :evil: :evil:

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

В няколко публикации ще се опитам да проследя пътя на Световната купа. Това е турнирът, претърпял най – големи трансформации и значителни промени, през годините. От своето 1-во издание до ден днешен .
Световната купа по художествена гимнастика е състезание по художествена гимнастика, одобрено и ратифицирано от Международната федерация по гимнастика (FIG). Това е един от малкото турнири по художествена гимнастика, официално организирани от FIG, както и Световните първенства, олимпийските турнири, Младежките олимпиади и Световните игри. Серията на Световната купа не трябва да се бърка със серията Grand Prix по художествена гимнастика, която не е нито официално организирана, нито популяризирана от ФИГ.
Първата Световна Купа по художествена гимнастика е проведена през 1983 г. Нейната организация и провеждане е поверено на Социалистическа Федеративна Република Юголсавия и нейната столица Белград ! Това е нещо като бонус, за най – добрите сътезателки на света. Те получават възможност, да се срещнат в битка за новоучредената Световна купа ! Събитието беше постановено като алтернатива на Световното първенство. Или както аз го разбирам, един вид – нграда за НАЙ – ДОБРИТЕ,СРЕД НАЙ – ДОБРИТЕ : Възможност, да влязат още веднъж в битка за спечелване на този уникален трофей !
По това време, това е един изключително елитарен и строго регламентиран турнир ! Първите 25 ( първите 22 + 3 гимнастички на домакините ) гимнастички в Света, според класирането на Световно първенство, получават поименна покана ! Никой не може да заеме мястото на някоя от тези двадесет и две момичета ! Ако някоя от тях, междувременно се е отеглила или по някаква друга причина, не може да участва, НИКОЙ НЕ ЗАЕМА НЕЙНОТО МЯСТО !!! Състезават се по – малко сътезателки ! Поканени са и десете, най – добри Ансамбъла в света ! А след квалификация на финал, отиват шестте най – добри !

Поради финансови и организационни проблеми, старта на Първата Световна Купа в Белград е отложен на два пъти . Но на 15-ти април 1983 година, най – накрая, турнирът започва ! Двадесет и две най –добри състезателки от СП Мюнхен 1981 г. и три представителки на Югославия ( макар че, Милена Релин, влиза в тази група не само, като домакин а и по заслуга) И десете най –силни Ансамбъла ! В индивидуалната надпревара със специална квота-покана са : Анелия Раленкова ( световната шампионка ) , Лили Игнатова и Илиана Раева ( световните вице-шампионки ) ! От СССР – Даля Куткайте ( 4-та), Ирина Девина (5) и Ирина Дерюгина (9) ! Кармен Ришер(6) и Регина Вебер (10) от ФРГ ( Западна Германия) ! Даниела Бошанска (7) , Ивета Хавличкова (8) и Сарка Баткова (16) от Чехословакия ! Кимие Кимура(11), Хироко Ямасаки(12) и Мичийо Ота (22) от Япония ! Марта Бобо (12), Сусана Гилен(20) и Ева Алкансар (21) от Испания! Ева Фигеланд –Ковалак(17) и Анна Клос -Сулима (14)от Полша ! Бианка Дитрих (19) от ГДР ( Източна Германия)! И Джорджиа Ковач (15) от Унгария ! За домакините от Югославия : Милена Релин -17-та в Мюнхен и две млади надежди на западните ни съседи по онова време – Лидия Миличевич и Даниела Симич !

От всички поканени момичета обаче няколко не пристигат в Белград ! Голямата звзда на СССР, двукратната световна шампионка ( Базел 1977 и Лондон 1979г.) - Ирина Дерюгина след неубедителното си участие в СП Мюнхен се е отеглила ( вече 2 години ) от състезателна дейност ! Това се отнася и за Световната Шампионка от Мадрид 1975 г. ( без участието на СССР, България и др) – Кармен Ришер от ФРГ ! Чехословашките гимнастички Сара Баткова и Ивета Хавличкова също са вече извън големия спорт, както и японката Мичийо Ота ! Така от 25 квоти (22+3) стартират 19 състезателки : 16 и звездата на домакините Милена Релин са поканени по заслуги а двете млади югославянки с квота на домакина !
Покана за участие имат Ансамблите на : България ( шампионки) , СССР (2 място),Чехословакия (3) Испания(4), Япония(5), ФРГ(6), Полша(7), Италия (8), Канада (9) и Норвегия (10) ! Поради вътрешни причини, отборите на Чехословакия и Канада не стартират .
И ТАКА, ДАТА – 15-ти АПРИЛ 1983 година ! ПЪРВАТА СВЕТОВНА КУПА ЗАПОЧВА ...

Малко предистория ... Това са истинските, нормалните, човешките взаимоотношения в един отбор, в едно семейство ! Не винаги всичко е "розово", дори напротив - често има сблъсъци, на силни характери, на Големи таланти ! Но в тези сблъсъци, така човешки и нормални в този творчески диалог, се раждат шедьоврите, коват се победите, укрепват характери и с полагат основите на Големия Триумф !
" Югославската федерация ни уведоми, че няма пари и отлага турнира за Световната купа. Това утежни работата. Разчитахме, че ще изиграем белградската програма и ще заработим вече нормално само по една — тази за Страсбург.
При второто отлагане вече не знаех как да кажа на момичетата. Илиана реши да се откаже. Чувствувала се уморена, не можела да издържи. Аз също бях уморена и не можех да гледам вече колко уморена е Илиана, затова реших, че може би така е най-добре, докато не са се заразили и другите от тази тежка умора. Всъщност струваше ми се, че Илиана не може да се съвземе от този удар — трета, когато е играла силно. За второто място в Мюнхен си даваше съвсем ясна сметка за собствената вина. Но сега? Казах й, че ако работи като Анелия, няма да има кой да я победи, че в Ставангер е играла силно, но ако беше натрупала това, което исках да натрупа като качества, като трудност в композициите, като сила, щеше да бъде съвсем друго…
Илиана напусна тренировките, но никак не ми се искаше да напуска залата. Предложих й да дойде да работи с малки момичета, да помага и в подготовката на големите.
Наблюдавам треньорката Раева и изведнъж кипвам:
— Ама ти къде гледаш? Защо я пускаш да продължава, защо не акцентува? Колко пъти не виждаш, че тя маркира точно там, където трябва да подчертае. Къде й е главата, къде й е ръката…
Илиана ме поглежда стреснато. И на ум не й е минавало, че нейната, а не моята си тренировка гледам точно когато тя се е отнесла нанякъде. И чувам това „Да, другарко“, от което ми идва и да се разплача, и да се разсмея едновременно.
Откъде можех да зная, че не само на мене, а и на самата Илиана й се иска да играе в Белград. Така бях повярвала, че се е вживяла в треньорското си ежедневие…
И ето че Стойчо ми записал някакво интервю по програма „Христо Ботев“… „Има ли нещо, което може да ви върне в залата като състезателка?“ „Можеше допреди два месеца. Само Нешка можеше, сега никой. Късно е…“

Вече зная, че не е късно. Вече зная, че ще наваксаме. Пак ще наваксаме с тази Илиана, която ми къса нервите, но пък е толкова хубава, че не мога да не я покажа в Белград. В Белград ли? Та дотогава остават само два месеца. Не е играла близо три. Невъзможно? Ами, ще видим…
Илиана е отново у дома. Гладуваме и двете. Трябва да отслабва само тя, не аз, но много добре зная, че започна ли и аз да гладувам, Илиана няма накъде да върви. Ще смъква килограмите и ще играе. Райчо Раев носи кокошка и преди да съм се скарала, бърза от вратата да предупреди: „Спокойно, нося я за Стойчо, че като ви гледа човек само как гладувате, може и той да отслабне. И отиде, съсипа се хубавият мъж.“ Райчо е донемайкъде щастлив, че момичето му отново ще играе. Страшно обича да е в залата и всички да му казват: „Ей, страшна е тая твойта дъщеря.“ Още повече обича да слуша непознати хора, които не знаят, че до тях е седнал бащата…
Не ми се разказва как се наваксват пропуснати три месеца за два. През това време поне десетина пъти тържествено се отказваме и на другия ден започваме, като че нищо не е било. През това време вече много хора негодуват, че съм приела да се върне Илиана и освен това, че се занимавам толкова много с нея. Предупреждават ме, че всичко е напразно. За да ме ядосат и накарат да кипна и да се откажа, все по-често подхвърлят: „Казват, че на колене си я молила да се върне.“ Това „казват“ трябва да ме накара да си помисля, че Илиана е измислила тази позорна сцена с коленете, да кипна и да я изгоня, но отговарям: „Вярно, паднах на колене, плаках и ридах и Илиана ме съжали и се върна.“ Гледат ме ужасени. Какво й става на Нешка? Нищо ли наистина не може да я накара да се откаже?
Защо им е да се откажа? Преди Ставангер, когато се върна, от федерацията се възпротивиха срещу това да я взема на индивидуална подготовка. Мотивът — ще ми попречи, няма да ми стигне времето, ще се преуморя (трогателни грижи). Най-интересното е, че и Илиана уговарят да не се съгласява в никакъв случай с тази индивидуална подготовка. Нея пък — с никакви аргументи. Просто така — да не се съгласява. Само че тя се съгласява.
Защо са против Илиана? Надяват се, че като се откаже тя, ще отвори място на Даниела. Отново се изправям пред този проблем. Откровено казано, и аз много бих искала ЦСКА да има гимнастичка и в тройката, и в ансамбъла, да се успокоят духовете. Но ще има тогава, когато тази гимнастичка е действително по-силна.
И все пак, ако се откажа сега от Илиана, Даниела не може да я замести. Във федерацията поне знаят, че така ще заминем с две, не с три гимнастички и това е много различно. Защо тогава?
Въпреки всичко твърдо съм решила, ако Илиана не успее да се подготви до турнира за Световната купа, да участвувам с две състезателки. Не бих рискувала да я показвам в слаба форма, защото, както върви сега, я виждам вече в Страсбург. Илиана успява да навакса пропуснатото. Още веднъж показва, че е голям боец не само на състезанието, но и в тренировъчната зала. И смъкна килограмите, и се подготви, и се яви. "
- от " Жажда за върхове " - Маргарита Рангелова / Нешка Робева

" Дойде най-сетне големият ден на Лили Игнатова. Освободена вече от грижата за първо място, игра за удоволствието, че играе. Залата почувствува това и я подкрепи така, както зала „Емил Марков“. Блестяща! И което е най-хубавото — ведра, весела, щедра победителка. Имало е случаи да си казвам — щом Илиана, щом Анелия се променят след победата, какво ли ще стане пък с Лили. Исках да победи, за да се измъкне от това като обречено второ място. Знаех колко важно е да се преодолее този комплекс и мъничко се страхувах. Излиза, че не съм си познавала момичето. Толкова лъчезарна, естествена, искрена, когато е щастлива. Подариха й пръстена на кралица Мара от IV век (отливка, разбира се, но с толкова салтанати, ще речеш, че носят самата реликва). После, когато подариха пръстена на кралица Мара и на шестте ансамблистки от СССР, вече нямаше никакво съмнение — имат много отливки. Но когато го даваха на Лили, още не знаехме, че ще дават още шест. Югославянките под секрет ни казват, че това е много ценен подарък, а Лили тича веднага и ми го подарява. На другия ден подарява на Илиана златния си медал от обръча, защото Илиана заслужавала, пък не й го давали…"

Класиране - Многобой :
1. Лили Игнатова 2. Анелия Раленкова и Даля Куткайте 4. Илиана Раева 5. Ирина Девина 6. Даниела Бошанска 7. Регина Вебер 8. Марта Бобо 9. Ева Фигеланд-Ковалек 10. Бианка Дитрих 11. Анна Клосс-Сулима 12. Сусана Гилен 13. Милена Релин 14. Джиорджия Ковач 15. Ева Алкарас 16. Хироко Ямасаки 17. Кимийе Кимура 18. Лидия Миличевич 19. Даниела Симич.

" Когато победи Илиана в Амстердам, стъпваше горда. Наистина същинска кралица. Вече всяка крачка излъчваше власт и сила. Радвах й се и малко ме побиваха тръпки. Ох, как ще й смъкна царската тога и ще й облека отново одеждите на Пепеляшка! Ох, как ще тренира това момиче, на което така му хареса победата, славата!
Когато победи Анелия в Мюнхен, по-горда от самата Илиана, не даде да се разбере, че това изобщо означава нещо за нея.
Сега Лили е готова да подскача и всички се радват на нейната радост, всички я обичат, всички от всички страни й пожелават още дълго да побеждава… Лили е толкова по детски щастлива, че колкото пъти я погледна, се усмихвам, въпреки че положението на това състезание отново се оказа критично, Дълги спорове за финала на лентата на Анелия, искат да й намалят оценката, разправии, намаляват, но не толкова, колкото са искали. Изобщо объркана работа. Отново я изравняват с Даля Куткайте — този път на второ място. Този път шампионката е на недосегаема висота. Доволна съм. Нямаше да е такава радостта на Лили, ако бяха изтикали някоя до нея. А и нямаше никак да е справедливо. Толкова безспорна победителка беше." - "Жажда за върхове"

" Слушам класическа музика, големи автори и по-малко известни. Слушам музика от мюзикъли, от филми, фолклорна, българска, руска, гръцка, испанска… Попадам на музика от филма „Горещ вятър“ и едва не подскачам от удоволствие. Точно това е за Ани. Нямам търпение да отида на другия ден в залата и да й пусна касетата. Филмът имаше голям успех у нас — представям си какво е било в Югославия. Турнирът за Световната купа е в Белград. Не, наистина страхотна находка. Ани слуша презрително и пита още по-презрително: „И мислите, че аз ще играя на тази кръчмарска музика?“ За няколко секунди онемявам от изненада и обида. — Ти ще играеш точно на тази кръчмарска музика… Спирам касетофона и продължавам тренировката, а съм така кипнала, че просто не виждам какво става пред очите ми. На няколко пъти трябва да се извиня на Даниела. Прощавай.
Сега си спомням онова интервю по телевизията. Когато аз съм предложила на Анелия една музика, а тя — друга. Приела съм и станало идеално. Вярно, Анелия си беше избрала една испанска музика, която и на мене много ми хареса, но как само деликатно я предложи тогава: „Другарко, можете ли да я чуете, на мене много ми хареса и си мислех…“ Разбира се! Никога не съм твърдяла, че непременно аз трябва да избера музиката. Готова съм винаги да приема да прослушам и друга, да видя дали е по-добра. Зная, че е много важно състезателката да обикне това, което съм избрала. И все пак досега никога не съм чувала този упрек поне от тях, че не аз съм им избрала най-доброто. Вярно, Лнли не искаше да играе отначало на „Богдано“. Предложих й да си избере друга. Лили каза, че е размислила и все повече се виждала точно с „Богдано“.
И все пак защо някога Анелия можеше така мило, така тактично да поиска една смяна. Откъде е сега този тон и този език: „И вие си мислите, че аз ще играя на тази кръчмарска музика?“
Ами да, онова беше преди Мюнхен. Казваше го два пъти резервата Ани. Сега говори два пъти шампионката Анелия. Ето, че се случи и това, което ми се струваше най-невъзможно — звездната болест не отмина Раленкова, за която можех да се закълна, че е над тези неща, че е толкова и горда, и зряла, и изстрадала мястото си в този отбор, че винаги ще знае как да се държи.
Реших, че ще играе точно на музиката от „Горещ вятър“. Не само защото състезанието е в Белград, а защото си позволи така грубо да се държи. И ще играе, и ще ми се извини. Нищо повече не си казахме. Просто отложих нейната постановка.
Минаха няколко дни и Ани сама дойде да поиска касетата.
— Може ли да я чуя още веднъж?
— Можеш да я чуеш колкото пъти искаш.
След още няколко дни каза, че много й харесва — просто не може да си обясни, защо се е държала така, моли да я извиня…
Все още не можеше да ми мине обидата. Може би така ме заболя, защото от нея най-малко съм очаквала. Защо наистина на някого прощаваш всякакви глупости, а от друг и едната дума може да те нарани така дълбоко?…
По-късно Анелия играеше наистина с голямо удоволствие, личеше си, че тази музика й допада, доведе белградската публика до небивала екзалтация, беше благодарна за този избор…

" Илиана отново е с пет стотни зад Раленкова и Куткайте. Затова пък на шампионата игра така, че югославяните й устроиха една специална церемония. Когато напускаше залата, след всеки уред ставаха на крака, вдигаха високо ръце и ръкопляскаха в такт с всяка крачка на Илиана. Не бях го виждала никога никъде. Така все по-високо изправяше глава кралица Илиана, все по-силно играеше. И никой от нас още не знаеше, че това ще й бъде изпращането на тази голяма гимнастичка…" - от " Жажда за върхове "

Шампионатите на отделните уреди - както днес ги наричаме : финали :
Обръч : 1. Лили Игнатова; 2. Илиана Раева; 3.И. Девина (СССР); 4. Д.Куткайте (СССР); 5.Р. Вебер (ФРГ); 6. Анелия Раленкова ; 7.Д.Бошанска (ЧСл); 8. Е. Фигеланд-Ковалек (Пол.) ;
Топка :
1.Анелия Раленкова; 2.Лили Игнатова; 3.Илиана Раева; 4.Д.Куткайте (СССР); 5.Р.Вебер (ФРГ); 6.Д.Бошанкса (Чехсл.); 7.И.Девина(СССР); 8. М.Бобо (Исп)
Бухалки:
1. Анелия Раленкова; 2.Лили Игнатова и Илиана Раева : 4.Д. Куткайте и Д.Бошанска: 6.И.Девина; 7. М.Релин и Р.Вебер;
Лента :
1.Д.Куткайте (СССР);2.Лили Игнатова; 3.И.Девина (СССР); 4.Анелия Раленкова и Илиана Раева6. М.Бобо (Исп); 7.А.Клос-Сулима (Пол); 8.Д.Бошанкса (Чехсл.);

" В Белград стана и един малък инцидент, за който все пак трябва да разкажа. Заварвам водача на нашата група да се кара на Анелия за грешките. Избухвам грозно, невъздържано. Казвам, че забранявам на всеки да се доближава до гимнастичките ми по време на състезание, питам кой му е разрешил и изобщо се държа невъзможно грубо. Не се помня от яд. После си мисля, че ако някой му е говорил, че съм конфликтна, опака, дръпната, сега се е убедил напълно. Моят ръководител ме гледа слисано. Успява студено, през зъби да попита:
— Ти наистина ли мислиш, че аз нямам право?
— Наистина. Имате право след два дни, като се приберем в София, да ме уволните. Тук — никакви права, що се отнася до гимнастичките по време на състезание. Само аз имам право. Никой друг.
Тръгвам си настръхнала, ядосана до немайкъде.
Когато свършва състезанието, се сещам, че това не може да ми се размине току-така. Този човек ми е прекият ръководител. Кой ще ме търпи да се държа така. И аз на негово място… После си казвам, че не съм права за грозното избухване, но по принцип съм права и ще трябва, ако се наложи, да обясня.
Права съм! По време на състезание никой, абсолютно никой не може да се меси. Оставяш треньор и състезател да се оправят и с предстартовите си трески, и с успокояването, и с мобилизацията, и с концентрацията. Изградили са си някакъв стереотип, който не бива да се нарушава. Проверили са в много състезания кога какво трябва да се направи. Нали затова са тези международни турнири, в които участвуваме. Там се изработват тактика, стратегия, линия на поведение. Там треньорът проверява кой от какво се влияе. Думата, жеста, дори мълчанието — кога, колко да бъде — треньорът го знае. И никакви странични хора с никакви съвети, с никакви забележки, с никакви добри пожелания дори не искам да ми се мяркат. Разбира се, той се обижда, като казвам странични хора. Нетактична съм. Нямам време да подбера думата. Не е страничен. Ръководител е. Има много права. Само това — не. Нека да не казвам „никакви странични“. Никакви други освен мене. Не защото се смятам за нещо изключително. Защото практиката е показала, че така трябва. Когато някой друг ми трябва, викам го. Преценявам, че ми трябва, и го моля да дойде. Така виках Елена Игнатова преди състезанието в Мюнхен…" - " Жажда за върхове" -Маргарита Рангелова/Нешка Робева

Десете най - добри Ансамбъла в света !
Поради вътрешни пробеми, отборите на Чехословакия и Канада не стартират, но това не променя факта, че в битката влизат най - добрите, сред най - добрите !
Има много малко информация, за състезанието при ансамблите и почти никаква за българския отбор и състав а както сподели Здравка Чонкова и единствената популярна снимка, не отговаря на състава, който реално е участвал в сътезанието ! Водени от Златка Пърлева, предполагам, че състава е бил същия ( или почти същия) , както на ЕП Ставангер, година по - рано : Камелия Игнатова, Диана Табакова, Емилия Божидарова, Здравка Чонкова, Мария Кузманова и Галя Рангелова ! МОЛЯ, АКО НЯКОЙ ИМА ПО - ТОЧНА ИНФОРМАЦИЯ, ДА Я СПОДЕЛИ ! ( Разчитам на самите участнички )
Ансамбли - класиране :
квалификации : 1. СССР; 2.БЪЛГАРИЯ ; 3.Испания; 4.Япония; 5.ФРГ ; 6.Италия; 7.Норвегия; 8.Полша;
Финал :1.СССР; 2. България; 3. Япония; 4.Испания; 5. ФРГ; 6. Италия;
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Изображение

Изображение

Лили Игнатова,топка
https://youtu.be/pGJwdfIyKH0
Лили Игнатова,лента
https://youtu.be/nZi6iI6ZIBk
Лили Игнатова, обръч
https://www.youtube.com/watch?v=LClCr0_WwWI
Лили Игнатова, бухалки
https://www.youtube.com/watch?v=eEmGhMMMb78

Анелия Раленкова,топка
https://youtu.be/cVVbUa8QbAc
Анелия Раленкова,бухалки
https://youtu.be/_2pN358BJeQ
Анелия Раленкова,лента
https://youtu.be/T6HxvR-HZBU
Анелия Раленкова, обръч
https://www.youtube.com/watch?v=tApQctaxZfw

Илиана Раева,топка
https://youtu.be/5SUTWqfO2nY
Илиана Раева, обръч
https://www.youtube.com/watch?v=5SUTWqf ... yzVw5g0tWM

Милена Релин, обръч
https://www.youtube.com/watch?v=yizvynVMt-I

Сюзан Гуелен, топка
https://www.youtube.com/watch?v=sv22ODtcyHk

Бианка Дитрих, топка
https://www.youtube.com/watch?v=BU8cjrLnZb8

Регина Вебер, топка
https://www.youtube.com/watch?v=KHKFSXmCZ-k

Даниела Симич, обръч
https://www.youtube.com/watch?v=PGvOhxXf5-E

Даниела Бошанска, топка
https://www.youtube.com/watch?v=WerYn0uyPV8

Хироки Ямазако, топка
https://www.youtube.com/watch?v=UG1aWmJmyQg

Кимура, обръч
https://www.youtube.com/watch?v=hIMwajZovww

Ирина Девина, обръч
https://www.youtube.com/watch?v=1BPA2nGdgw8

Ева Алкарац, топка
https://www.youtube.com/watch?v=CLpZfdKqC7E&t=9s

Даля Куткайте, обръч
https://www.youtube.com/watch?v=Ah_EAwR2kFY
Аватар
аврора
Модератор
Модератор
 
Мнения: 22873
Регистриран на: Нед Апр 27, 2008 12:25 am
Местоположение: Русия Санкт-Петербург

Re: СВЕТОВНИ КУПИ (история)

Мнениеот аврора » Чет Юни 11, 2020 3:10 pm

Втора Световна Купа по художествена гимнастика - Токио ( Япония) 1986 г

Ще припомня накратко регламента : Световната купа е състезание организиран от FIG. Организира се, веднъж на четири години ( първата СК е трябвало се състои в края на 1982г., но по финансови причини е отложена два пъти, затова се провежда през пролета на 1983г. ) През 1986г. се провежда 2СК Токио. Както и при Първата, участват ПЪРВИТЕ 22 класирани на последното СП ( в случая, това е СП Валядолид 1985 г. ) + 3 представителки на домакините. Всяка квота е всъщност поименна покана ! Ако някоя от състезателките не може да участва НИКОЙ НЕ ЗАЕМА, НЕЙНОТО МЯСТО ! Поради тази причина във Токио, стартират 19 гимнастички и за съжаление, именно България е само с две състезателки - Лили Игнатова и Бианка Паноова - вече покорили Европейския връх, само месец преди това ! Но Абсолютната Световна Шампионка Диляна Георгиева е прекратила своята състезателна дейност и НЯМАМЕ ПРАВО, да я заменим с другата ни изключителна звезда - Адриана Дунавска !
ОТНОВО АБСОЛЮТЕН ТРИУМФ ЗА ЛИЛИ ИГНАТОВА!

ЕДИН НАИСТИНА, БЛЯСКАВА, НО И ИЗСТРАДАН, ТАКА ЗАСЛУЖЕН ЗАВЪРШЕК, НА НЕЙНИЯТ ШАМПИОНСКИ, НЕВЕРОЯТЕН И НЕПОВТОРИМ ПЪТ НАГОРЕ, КЪМ ВЪРХОВЕТЕ!
За съжаление, Бианка Панова не е така убедителна, както на ЕП Флоренция и допуска грешки в многобоя а и на финалите.

Впечатляващото е, че и двете българки, играят две различни композиции на лента във Флоренция а в Токио са други, съчетанията им ! Бианак ( "Петрушка" / съпровод на тъпан ) Лили (" Имало едно време на запад"/ " Зорба Гъркът " )

МНОГОБОЙ : 1. ЛИЛИ ИГНАТОВА(2) ; 2. Галина Белоглазова(4) и Татяна Дручинина ( СССР/6/); 4.БИАНКА ПАНОВА(3) ; 5. Марина Лобач ( СССР/7/) 6.Канг Йонг Ран ( КНДР- Северна Корея/10/) ; 7. Лори Фънг ( Канада/9/); 8.Ок Сун Чанг ( КНДР/15/); 9.Андреа Шинко ( Унгария/15/); 10.Даниела Захоровска ( Чехословакия/11/); 11. Ерика Акияма ( Япония) 12.Флорентина Бутару ( Румъния/8/); 13. Жужа Турак( Унгария/13/) ; 14. Алина Драган ( Румъния/19/); 15. Изабела Журавска ( Полша/22/); 16. Хироко Отсука ( Япония/19/); 17. Тереза Фолга ( Полша/17/) ; 18.Монсерат Мансанарес ( Испания/17/); 19. Милена Релин ( Югославия/11/) ;
От поканените не стартират : Диляна Георгиева ( отеглила се) , Бианка Дитрих (ГДР- отегл,), Хайди Краузе (ГДР- отегл.), Марта Кантон и Виргиниа Мансанера ( Испания -отег.) а Хироко Отсука получава мястото си и като домакин и по заслуги, затова момичетата са 19 .
п.п. Последната цифра в скобите показва мястото на което се е класираа състезателката във Валядолид, т.е. с какъв по ред резултат влиза в този изключително Елитен Турнир - Най -добрите, от най - добрите ( повтарям се, още веднъж )

Шампионати на отделните уреди :
Въже: 1.ЛИЛИ ИГНАТОВА; 2. М.Лобач ( СССР); 3. БИАНКА ПАНОВА и Т. Дручинина ( СССР); 5. Г.Белоглазова; 6.Ф.Бутару ( Рум).7.Л.Фънг ( Кан); 8.А.Шинко ( Унг):
Топка ;
1. ЛИЛИ ИГНАТОВА И БИАНКА ПАНОВА ; 3.Белоглазова ; 4.Дручинина; 5.Лобач; 6.Канг (КНДР); 7.Е.Акияма (Яп); 8.Ок Сун Чанг ( КНДР);
Бухалки :
1.ЛИЛИ ИГНАТОВА; 2.Дручинина; 3.БИАНКА ПАНОВА; 4.Канг (КНДР); 5.Бутару ( Рум) 6.Белоглазова (СССР); 7.А.Шинко ( Унг) 8.М. Лобач ( СССР) '
Лента;
1. Бианка Панова; 2.Лили Игнатова; 3.Белоглазова; 4.Дручинина; 5.Лобач; 6. Канг ( КНДР); 7.Л.Фънг ( Кан); 8. Акияма ( Яп)
ВСИЧКИ ЗЛАТНИ МЕДАЛИ, ЗАМИНАВАТ ЗА БЪЛГАРИЯ И ЗА НИКЪДЕ ДРУГАДЕ ! Четири за ЛИЛИ ИГНАТОВА и два за БИАНКА ПАНОВА !

Стартират Първите десет ансамбъла от СП Валядолид : СССР(2); КНДР(Сев.Корея /3/); Испания/4/, Китай/5/, Япония/6/, ГДР ( Изт.Германия/7/), Норвегия/8/, Италия/9/, ФРГ ( Зап.Германия/9/) и разбира се - Абсолютните Световни Шампионки от БЪЛГАРИЯ !
(за съжаление, не мога да открия, пълното класиране, ще потърся още ...)
Носителки на Втората Световна Купа са БЪЛГАРСКИТЕ МОМИЧЕТА : Красимира Божилова, Лидия Бочева, Таня Ставрева, Елена Лазарова, Петя Чолакова, Мая Таскова !!!

Класиране : 1. БЪЛГАРИЯ; 2.СССР; 3.КНДР ( С.Корея );
КАКТО КАЗАХ, АБСОЛЮТНО ВСИЧКИ ЗЛАТНИ МЕДАЛИ, ОТ 2СК ТОКИО, ОТЛИТАТ ЗА БЪЛГАРИЯ
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Откъс от състезанието
https://www.youtube.com/watch?v=fV8Yvm72DFo&t=14s
https://www.youtube.com/watch?v=fV8Yvm72DFo&t=8s

Цялото състезание
https://www.youtube.com/watch?v=g1L8fqfepz8&t=2777s

Лили Игнатова, бухалки
https://www.youtube.com/watch?v=TctCxk3GkFs

Лили Игнатова, въже
https://www.youtube.com/watch?v=uscRW8ICnY8

Лили Игнатова, топка
https://www.youtube.com/watch?v=4N3D7L9pT3c

Лили Игнатова, лента
https://www.youtube.com/watch?v=T3gpFEo9-jE&spfreload=5

Бианка Панова, лента
https://www.youtube.com/watch?v=2JX5cyE1PHE

Бианка Панова, топка
https://www.youtube.com/watch?v=aSTDnEciPxk

Алина Драган, топка
https://www.youtube.com/watch?v=CBr2sHDLmRA

Марина Лобач, топка
https://www.youtube.com/watch?v=vKbZSR2Xmzg

Марина Лобач, въже
https://www.youtube.com/watch?v=zO-CbNMgElU

Марина Лобач, бухалки
https://www.youtube.com/watch?v=ms4EeTp5DA4

Марина Лобач, лента
https://www.youtube.com/watch?v=s_pgXo3-uHM

Галина Белоглазова, лента
https://www.youtube.com/watch?v=3FrcGJ6Zp00

Галина Белоглазова, бухалки
https://www.youtube.com/watch?v=M3F06MBew5Q

Галина Белогллазова, въже
https://www.youtube.com/watch?v=Jozl834fd98

Галина Белоглазова, топка
https://www.youtube.com/watch?v=UNBWgp-NS4Y&t=13s

Татяна Дручинина, бухалки
https://www.youtube.com/watch?v=shXkG9L3fV8

Татяна Дручинина, въже
https://www.youtube.com/watch?v=ELkRiG4uF9c

Татяна Дручинина, лента
https://www.youtube.com/watch?v=8JwnrWoCt0M

СССР, 3 обръча+3 топки
https://www.youtube.com/watch?v=TVJ62_8hF4k
Аватар
аврора
Модератор
Модератор
 
Мнения: 22873
Регистриран на: Нед Апр 27, 2008 12:25 am
Местоположение: Русия Санкт-Петербург

Re: СВЕТОВНИ КУПИ (история)

Мнениеот аврора » Чет Юни 11, 2020 3:24 pm

Трета Световна Купа по художествена гимнастика - Брюксел (Белгия),
1990 г.

ОТСТЪПЛЕНИЕ, ИЗКУПЛЕНИЕ или НАКАЗАНИЕ ... За дързостта да си на върха повече от десет години!
Желание да бъде "наказана " треньорката, която посмя да преобрази художествената гимнастика във всеки един аспект! Тази, която посмя да търси съвършеното и да бъде с класи над всички! Удобен момент за всички да се доближат до постиженията на българките... Желание да бъде "приземена " Нешка Робева - както отвън, така и в нашия лагер... И все пак, когато си направил каквото трябва, малко или много идват и резултатите!
ТОГАВА - това класиране, бе прието като поражение?! И веднага се потърси "вина" ! Разбира се, главен виновник бе старши треньорката, независимо от всички титли, медали, радостни емоции, гордост, които бе донесла! Ще използвам клишето, че разликата между "Осанна до разпни го " бе едно стъпало на подиума ....
За мен тази Световна купа е не по-малко успешна! България отново печели не малко медали, но този път не са толкова категорично спечелени и за първи път от години по-голямата част от златните медали отиват в СССР. По това време амбициите са пораснали неимоверно! Тандемът Албина - Ирина Дерюгини търси реванш на всяка цена и с всички възможни средства! Започва създаването на "съюзи" между заинтересованите, зад гърба на съперничките ни стои президентът на Международната федерация по гимнастика Юрий Титов и той не се свени да "изразява мение " и да се намесва... Испания е също вече с доста големи апетити към челото и то с право! По това време огромната конкуренция се усеща дори в коментарите... ще забележите, за разлика от преди и след този период, дори коментарите на испанските коментаторки на моменти са доста критични ... А често в интервюта Албина Дерюгина не пропуска да атакува лидера на българския отбор Юлия Байчва с твърдения, че композициите и не са достатъчно сложни?! Мила Маринова се бори освен с контузия и с нежеланието на Темида да я оцени по достойнство! Макар че е може би най-техничната гимнастичка с най - изчистена игра, съдийките търсят всевъзможни причини да намалят оценките й...
п.п. В публикацията е изразено моето лично мнение и гледна точка! Всеки има право да се съгласи или да не е съгласен ... Все пак моето виждане за събитията през 1990 г. се базира на фактите и събитията от този период!

В регламента на СК има някои съвсем малки промени. Това все още е състезание, организирано и под шапката на Международната федерация по гимнастика (FIG). Все още това е изключително елитарно състезание! Турнир, в който сили мерят 18 -те най-добри състезателки в света според класирането на последното СП + две гимнастички от домакините - в този случай квалификация е СП Сараево 1989 г.! Разликата е, че вече има ограничение - по две гимнастички от държава и поканите вече не са поименни ! Участват и десете най-силни ансамбъла !
В Брюксел стартират 18 гимнастички според заслугите им + 2 състезателки от Белгия!
За турнира идват и 9 ансамбъла : България, СССР, Испания, Италия, Китай, Япония, КНДР ( Северна Корея), Гърция и Франция. Поради някаква причина, десетия ансамбъл - на Финландия, не стартира !
Индивидуално участват : Юлия Байчева и Мила Маринова (България); Александра Тимошенко и Оксана Скалдина (СССР); Ирина Деляну и Анкута Гоя (Румъния); Йоана Бодак и Елиза Биалковска (Полша) ; Ерика Акияма и Юкари Кавамото (Япония ; Стефани Котел (Франция); Мария Фузеси (Канада); Саманта Ферари (Италия); Гиейунг Хай Ли (С. Корея); Ленка Оулехлова (Чехсловакия); Силке Нойман ( ФРГ- Западна Германия); Ксяомин Хи (Китай ) и Моника Фернандес ( Испания ) и разбира се, двете белгийски гимнастички: Натали Раголие и Хайди Веербек.
Специални благодарности на нашата приятелка от Франция Карин. благодарение на която можем да гледам днес и да си припомним много прекрасни гимнастички и композиции, както и голяма част от състезанията !

МНОГОБОЙ - индивидуално: 1. Оксана Скалдина (СССР); 2.Мила Маринова (България); 3.Юлия Байчева ( България) ; 4. Александра Тимошенко (СССР); 5.Ирина Деляну (Ром); 6.Йоана Бодак (Пол); 7.Мария Фузеси (Кан); 8.Саманта Ферари (Ит); 9.Гиейунг Хай Ли (С. Корея) и Силке Нойман (ФРГ); 11.Анкута Гоя (Рум); 12.Ерика Акияма (Яп); 13.Стефани Котел (Фр); 14.Ленка Олхехлова (Чех) и Ксяомин Хи (Китай ); 16 Юкари Кавамото (Яп) и Елиза Биалковска (Пол); 18.Моника Фернандес ( Исп); 19.Натали Раголие(Бел); 20. Хайди Веербек (Бел);
Както вече споменах, това е период, в който много отбори, които по принцип са неизменно в елита на световната художествена гимнастика, започват да поглеждат все по-напред и да имат своите амбиции и апетити. Виждаме едно много добро ниво, на което се представят гимнастичките от Румъния, Чехословакия, Италия, както и представителките на азиатската школа със своите изключително самобитни и оригинални композиции! Мисля, че ако се заслушате в реакцията на публиката, ще се убедите, че и белгийските почитатели, отдават повече от своите симпатии на българските гимнастички!
Тук има един коментар на Сусана Мендисабал, с който аз категорично не съм съгласна! Тя казва, че "Мила Маринова не прилича на българска гимнастичка. Да, има техниката, но не изпъква с никакви физически данни и определно не е на нивото на българската школа. Казва, че според нея тя ще се класира четвърта и че определено българките не са така добри, както е била Лили Игнатова на последните две купи" (перифразирах ) Както казах, КАТЕГОРИЧНО НЕ СЪМ СЪГЛАСНА! Мисля, че тук не гимнастичките на терена, а други фактори определят крайния резултат... Според мен МИЛА СИ Е КАТЕГОРИЧНО и АБСОЛЮТНО ИСТИНСКА ПРЕДСТАВИТЕЛКА НА БЪЛГАРСКАТА ШКОЛА! Точно заради чистите движения, недостижимо майсторство и владеене на уреда и заради това, че когато играе, както е характерно за българските композиции през цялото десетилетие и повече, МИЛА РАЗКАВЗА ИСТОРИЯ, ВЛАГА СЪРЦЕТО И ДУШАТА СИ НА ТЕРЕНА ! А това я прави една изключителна, незабравима и невероятна ПРЕДСТАВИТЕЛКА НА ВЕЛИКАТА БЪЛГАРСКА ШКОЛА!
П.П. За да бъда честна, в коментарите на С.Мендисабал по време на ЕП Флоренция има моменти, в които коментарите и за Лили Игнатова са малко критични (или не толкова малко )

След големите сътресения през 1989 г. Нешка Робева е възстановена на поста старши треньор официално! В предходната година, само 2 седмици преди СП Сараево, тя е освободена от този пост и официално не фигурира в състава на българската делегация ... Неофициално Нешка все така работи здраво по 10-12 и повече часа и намира начин да е до своите момичета в Сараево: Адриана Дунавска, Юлия Байчева и ансамбъла (това обаче е друга тема )...
Сякаш с връщането на този пост борбата започва отначало ! Българският ансамбъл е почти изцяло подновен! За треньор е поканена Румяна Бурова (която е треньор на някои от момичетата в ансамбъла). По това време все още няма много турнири, на които ансамблите да участват, така че да се обиграе отбора и момичетата да понатрупат опит! В състава най-опитна е световната шампионка Яна Сотирова (Хебър) и резервата от Сараево Павлина Пенчева (Етър), но реално и тя дебютира на голямата сцена!

Останалите момичета на практика дебютират на тази Световна купа! За тях и поотделно, и особено като отбор това е първо състезание, на което трябва да представят изключителните композиции на именитата си треньорка - Нешка Робева! Останалите момичета са: Мария Илиева (Тракия), Йорданка Ковачка (Славия), Деница Косева( Левски), Боряна Ангелова (Хебър) , Даниела Тодорова (Черноморец) и Христина Георгиева (Черноморец)!
Първата им крачка като отбор е изключителна, макар да им отреждат 2-ро място и макар че победителките от СССР изпускат бухалка - грешка, която води след себе си много последствия и със сигурност наказание от няколко десети , но не и в случая, всъщност оценката на 12 бухалки на съветските момичета е най-високата оценка, вдигната в многобоя?! Седмици по-късно, взимат своя реванш на Европейското първенство! Това се отнася и за Юлия Байчева !

АНСАМБЛИ-МНОГОБОЙ : 1.СССР; 2.БЪЛГАРИЯ; 3.Испания; 4.Япония; 5.Гърция; 6.Китай; 7.С.Корея (КНДР) 8. Италия; 9.Франция;
ФИНАЛИ -12 бухалки; 1.СССР; 2.БЪЛГАРИЯ; 3.Испания;4.Италия; 5.С.Корея и Япония;
3 въжета/3 топки : 1.БЪЛГАРИЯ и СССР; 3.Испания; 4.Гърция; 5.Китай; 6.Япония;
Влизат по шест отбора в шампионатите на отделните уреди!
Като капак на всичко българските дебютантки са с първи стартов номер !
Изумителни бухалки - оригинални, различни, новаторски с много нетрадиционни фигури и колаборации между състезателките с характерната за България голяма трудност и риск! Композиция, изпълнена с много чувство, с много желание, виртуозно и с амплитуда! Кой би казал, че играят деца на по 15-17 години без никакъв опит?!

И тук испанския коментар не е много ласкав! Според коментаторките българките не са на нужното ниво и дори (твърдят) отбора на Испания спокойно може да претендира за по-високи оценки !
Макар тези композиции да не са от типа съчетания, които взривяват залата с музиката с настроението и динамиката си! Това са т.нар. композиции за ценители с много детайли с много променящи се фигури и позиции, но след изпълнението на момичетата мисля, че няма публика, която не би ги аплодирала бурно! И въпреки нeсъмнения авторитет и на Сусана Мендисабал и на Палома Дел Рио тук категорично НЕ СЪМ СЪГЛАСНА! Мисля, че през този сезон българският отбор играе едни много фини композиции с много класа и креативност и затова заслужено в края на сезона момичетата получават своите европейски корони!!!

Тук, като че ли все пак българските гимнастички получават поне част от признанието, което заслужават !
Въпреки, че мога да поспоря по въпроса дали, наистина сред четирите основни претендентки, точно Скалдина заслужава 4 златни и 1 бронзов медал ?! ( Вероятно е въпрос на лично мнение и виждане ) ! Лично аз виждам и тогава и днес, много недостаъци в играта на Скалдина и ако трябва да поставя на везните нея и Тимошенко, определено, клоня към Александра, макар че през тази 1990 г. тя съвсем не е перфектна ... Александра Тимошенко в крайна сметка приключва тази Световна купа ( колкото и да е невероятно) само с два сребърни медала ! Мила Маринова завършва състезанието с 1 златен, 2 сребърни и 1 бронзов и за съжаление с контузия, която я вади от терена до края на този сезон и тя пропуска Евроепйското първенство ! Крайният резултат за Юлия Байчева е 1 златен, 1 сребърен и 2 бронзови медала ! Ансамбълът ни приключва тази купа с 2 сребърни и 1 златен медала ! И както казах, тогава през 1990 г това бе прието в България като сериозна загуба и отстъпление ! А всъщност и това състезание е един от поредните успехи на Българската Школа- 3 златни, 5 сребърни и 2 бронзови медала си е сериозен успех/

РЕЗУЛТАТИ ВЪВ ФИНАЛИТЕ :
ВЪЖЕ: 1. Скалдина; 2.Тимошенко; 3. Юлия Байчева; 4.Мила Маринова; 5.Ирина Деляну и Мария Фузеси; 7. Саманта Ферари; 8.Йоана Бодак;
ОБРЪЧ; 1.Скалдина; 2.Юлия Байчева, Мила Маринова и А.Тимошенко; 5.М.Фузеси; 6.Й.Бодак; 7.И.Деляну и .Гиейунг Хай Ли ;
ТОПКА : 1.Юлия Байчева и О.Скалдина; 3.Мила Маринова; 4. А.Тимошенко; 5.И.Деляну, М.Фузеси, Й.Бодак и С.Ферари;
ЛЕНТА; 1.Мила Маринова; 2.О.Скалдина; 3.И.Деляну и М.Фузеси; 5.Юлия Байчева и Й.Бодак; 7.Л.Олхехлова; 8.Силке Нойман
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ансамбли
https://www.youtube.com/watch?v=zGpuhqYqnh8
https://www.youtube.com/watch?v=zGpuhqYqnh8&t=1969s

Индивидуално
https://www.youtube.com/watch?v=8NkBmnBuDTo
https://www.youtube.com/watch?v=bXQn6vV4qM4


Стефани Коттел, обръч
https://www.youtube.com/watch?v=iqBrU2R1q5U

Стефани Коттел, топка
https://www.youtube.com/watch?v=8LmRdQq5vLw

Стефани Коттел, въже
https://www.youtube.com/watch?v=dZCAehnF36c

Александра Тимошенко, въже
https://www.youtube.com/watch?v=6IOK5At4M84

Александра Тимошенко, топка
https://www.youtube.com/watch?v=giPa-3V6vbY

Мила Маринова, лента
https://www.youtube.com/watch?v=yfSo9VWZGIo

Анкута Гойя, лента
https://www.youtube.com/watch?v=YKb-AZd9IDg

Мери Фузеси, въже
https://www.youtube.com/watch?v=9cAoz1MJ9d0

Мери Фузеси, лента
https://www.youtube.com/watch?v=xU4JA9Xdde0

Мери Фузеси, топка
https://www.youtube.com/watch?v=OmLFYESoiWY

Мери Фузеси, обръч
https://www.youtube.com/watch?v=0TnRYdKvb9c

Ирина Деляну, лента
https://www.youtube.com/watch?v=MnkOijvDJ5A

Франция, 6 чифта бухалки
https://www.youtube.com/watch?v=9pMITHpr8o8
Аватар
аврора
Модератор
Модератор
 
Мнения: 22873
Регистриран на: Нед Апр 27, 2008 12:25 am
Местоположение: Русия Санкт-Петербург

Re: СВЕТОВНИ КУПИ (история)

Мнениеот аврора » Пет Юни 19, 2020 12:38 am

През 1990 година, за последен път се провежда Световна купа в този формат, в който е учредена от МФГ(FIG) – като един елитарен турнир, на който участие взимат най – добрите гимнастички в света според, класирането им на световното първенство, поканите са поименни или има ограничение в броя на участнички от държава. В следващите десет години, през 90-те, това състезание изобщо не се организира. Междувременно се появяват веригата турнири Гран При, европейската купа а европейските и световни първенства започват да се провеждат всяка година, което изключително натоварва състезателната програма на отборите. С оглед на това, че най – силните и престижни турнири си остават Олимпийските Игри, СП и ЕП, всеки отбор според възможностите си, като потенциал, като състезателки и тяхната спортна форма, както и от финансова гледна точка, изгражда стратегия кога и къде да участва. Някои състезания се пропускат за да се постигне по – добра подготовка за други, всеки отбор определя за себе си, какво очаква и какво търси, като постижение, през съответия състезателен сезон ...
Световната купа е възстановена през 1999г. По подобие на веригата Гран При – комерсиална верига турнири, които се провеждат в продължение на 2 години, през които състезателките участват в няколко определени от Международната Федерация по Гимнастика (МФГ/ FIG )състезания трупат точки както за многобой,така и за всеки уред по отделно ( съответното място носи съответен брой точки ) въз основа на което се изгражда т.нар ранг –листа.В края на този период, се провеждат финали.
В първата вериига турнири, българския отбор, участва частично в някои от турнирите. По това време, има много вътрешни проблеми, които в крайна сметка, довеждат до окончателното отстраняване на Нешка Робева от поста Старши треньор на НО. Въведена е децентаризирана систеам за подготовка на индивидуалните ни състезателки и отделно подготовка на ансамбъла. Така че по това време, СК не е приоритетно състезание за българския НО.
За да бъда честна, ще кажа че не успях съвсем да разбера, как се опhеделя и дали се опhеделя крайна победителка – носителка на СК. Този начин на провеждане е от 1999/2000г. до 2007/08г. След това регламента отново претърпява малки корекции. През първият цикъл от 2 години 1999/2000г. Турнирите които са част от тази поредица състезания са :1.СК (квалификация) Корбей Есон 1999г /само многобой / 1. Алина Кабаева(Русия);2.Юлия Раскина(Беларус); 3. Евгения Павлина (Беларус);4. Юлия Барсукова(Рус); 5.Ирина Чашина (Рус); 6.Едита Шауфлер (Гер); 7.Валерия Ваткина (Белр); 8 Анна Бесонова (Укр); 9. Тамара Ерофеева(Укр); 10.Евморфиа Дона (Гър); 11. ПРОЛЕТИНА КАЛЧЕВА(БЪЛ.); 12. ВИКТОИЯ ДАНОВА(БЪЛГ) ит.н.т
Аватар
аврора
Модератор
Модератор
 
Мнения: 22873
Регистриран на: Нед Апр 27, 2008 12:25 am
Местоположение: Русия Санкт-Петербург

Re: СВЕТОВНИ КУПИ (история)

Мнениеот аврора » Пет Юни 19, 2020 12:46 am

Следващите серии, за Световната купа са в двугодишния цикъл 2001-2002 година. В този период турнирите, които влизат в тази верига са : МТ Берлин 2001г., присъждат се точки от резултатите по време на СП Мадрид 2001г., МТ Мсква 2002, Крбей Есон 2002 и финал в Щутгард 2002 г.
Този период е сравнително успешен за българската гимнастика. Симмона Пейчева, участва във всички етапи и усява да се класира неизменно в тройката ! Периодът е характерен и с първите в Историята на ХГ наказания, за употреба на забранени вещества влизащи в графа - допинг. Наказанията са наложени на Алина Кабаева и Ирина Чашина от Русия, след положителни проби на СП Мадрид. Мнозина от вас си спомнят, че титлите и медалите им бяха отнети ! Това донесе Световна титла на Тамара Ерофеева и вице-шампионска титла на Симона Пейчева ! Основните петендентки в този период освен нашата Симона, са украинките Анна Бесонова и Тамара Ерофеева, рискините Ляйсан Утяшева, Зарина Гизикова и Олга Белова, Вера Сесина, Алия Юсупова от Казахстан, Елена Ткаченко от Беларус, също така и втората българска състезателка - Елиабет Паисиева, която също успява в този период да се наложи, като част от Световния Елит !
Ето и някои резултати :
Берлин 2001г/ Многобой : 1. Лейсян Утяшева(Рус); 2. СИМОНА ПЕЙЧЕВА; 3. Олга Белова(Рус); 4.Алия Юсупова( Каз); 5. ЕЛИЗАБЕТ ПАИСИЕВА ; 6.Олга Лукиянов (Гер); 7.Душица Йеремич (Сло.)8.Алесия Явремава (Белр.); - участват 31 състезателки
ВЪЖЕ :1.Лейсян Утяшева(Рус); 2. СИМОНА ПЕЙЧЕВА; 3. Олга Белова(Рус); 4.Алия Юсупова( Каз); 5. ЕЛИЗАБЕТ ПАИСИЕВА ; 6.Олга Лукиянов (Гер);7. Натали Палчевская (Белр);8.Алесия Явремава (Белр.);
ТОПКА: 1.Лейсян Утяшева(Рус); 2. СИМОНА ПЕЙЧЕВА :3.Олга Белова (Рус); ... 8. ЕЛИЗАБЕТ ПАИСИЕВА;
БУХАЛКИ : 1.Лейсян Утяшева(Рус);2.Олга Белова(Рус);3.Алия Юсупова( Каз); 4.СИМОНА ПЕЙЧЕВА;5. ЕЛИЗАБЕТ ПАИСИЕВА ;
ОБРЪЧ: 1.Лейсян Утяшева(Рус); 2.Алия Юсупова( Каз); 3.Олга Белова(Рус); 4.СИМОНА ПЕЙЧЕВА;5. ЕЛИЗАБЕТ ПАИСИЕВА ; - няма ансамбли .
МОСКВА 2002г./ МНОГОБОЙ : 1. Зарина Гизикова (Рус); 2.СИМОНА ПЕЙЧЕВА; 3.Лейсян Утяшева(Рус);
ВЪЖЕ; 1.Зарина Гизикова (Рус); 2.СИМОНА ПЕЙЧЕВА; 3. Олесия Манюлова (Рус);
ОБРЪЧ: 1.Зарина Гизикова (Рус);2.Тамара Ерофеева (Укр.) 3.СИМОНА ПЕЙЧЕВА;
ТОПКА: 1.Зарина Гизикова (Рус);2.Тамара Ерофеева (Укр.); 3. Алия Юсупова (Каз);
БУХАЛКИ : 1. Тамара Ерофеева; 2.Зарина Гизикова (Рус); 3. Симона Пейчева; - няма ансамбли.
И финалите са в Щутгард (Гер) - няма многобой а само състезания за отделните уреди :
ВЪЖЕ: 1.Анна Бесонва( Укр); 2. СИМОНА ПЕЙЧЕВА; 3.Вера Сесина ( Рус); 4..Лейсян Утяшева(Рус);5.Инна Жукова (Белр); 6.Тамара Ерофеева(Укр); 7.ЕЛИЗАБЕТ ПАИСИЕВА; 8.Зарина Гизикова (Рус);
ОБРЪЧ: 1.Анна Бесонва( Укр);2.Зарина Гизикова (Рус);3.Тамара Ерофеева(Укр); 4.Лейсян Утяшева(Рус);5.СИМОНА ПЕЙЧЕВА; 6. Алмудена Сид Тостадо (Исп); 7.Олга Белова (Рус); 8.ЕЛИЗАБЕТ ПАИСИЕВА;
ТОПКА : 1.СИМОНА ПЕЙЧЕВА; 2..Анна Бесонва(Укр);3.Тамара Ерофеева(Укр) ; 4.Ина Жукова (Белр); 5.Зарина Гизикова (Рус); 6.Вера Сесина (Рус)7. Наталия Годунко(Укр); 8.Лейсян Утяшева(Рус);
БУХАЛКИ :1. Анна Бесонва( Укр);2.СИМОНА ПЕЙЧЕВА; 3.Тамара Ерофеева(Укр);4.ЕЛИЗАБЕТ ПАИСИЕВА;5. Зарина Гизикова (Рус);6.Олга Белова (Рус);7.Наталия Годунко(Укр); 8.Лейсян Утяшева(Рус);
Както се вижда от класирането на различните уреди, няма ограничние за участнички от една държава. Всички взели участие през цикъла на турнирите за Световната купа, могат да учатсват на финала. Само от Русия участват 6 момичета във целия турнир. Но трябва и да отбележим, изкл'чително добрто класиране на двете съвсем млади български момичета - Симона Пейчева и Елизабет Паисиева !
Аватар
аврора
Модератор
Модератор
 
Мнения: 22873
Регистриран на: Нед Апр 27, 2008 12:25 am
Местоположение: Русия Санкт-Петербург


Назад към История на ХГ

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта